Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze
Tysiące ryb uległy zatruciu wskutek zanieczyszczenia Odry w województwie dolnośląskim i lubuskim.Foto: PAP/DPA

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 

Tysiące martwych ryb w Odrze. Wojciech Skowyrski: staramy się jak najbardziej złagodzić to zdarzenie

Tysiące ryb uległy zatruciu wskutek zanieczyszczenia Odry w województwie dolnośląskim i lubuskim. Do tej pory wyłowiono kilkadziesiąt ton martwych ryb. Kilka dni temu rzeka została zanieczyszczona na wysokości Oławy w Dolnośląskiem. Woda stała się mętna i cuchnąca, a na powierzchni unoszą się tysiące śniętych ryb. Na polecenie premiera wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz prezes Wód Polskich Przemysław Daca pojechali do Oławy (dolnośląskie) osobiście zobaczyć katastrofę ekologiczną w górnym odcinku Odry.

Jak podkreślił w "Klubie Trójki" Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji i Inwestycji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, gromadzone są informacje na temat źródła zatrucia.  Dla Polski uczyniono wielką krzywdę, ponieważ woda Odry jest objęta naszą szczególną troską i zrobimy wszystko, by sprawcy zostali wykryci. Współdziałamy ze Związkiem Wędkarskim, ze wszystkimi służbami i Inspektorem Ochrony Środowiska. Pobieramy próbki wody i staramy się jak najbardziej złagodzić to zdarzenie, chociaż trzeba przyznać, że główny ciężar tych obowiązków w tej chwili spoczywa na prokuraturze i wojewódzkim inspektorze, który musi pobierać i badać próbki. Wybranych z rzeki zostało już 10 ton ryb to bardzo ważne, żeby usunąć je z rzeki. Będziemy informować wszystkich zainteresowanych o postępach w śledztwie. Deklarujemy wszystkim zaangażowanym służbom, że będziemy współdziałać ze wszystkimi siłami, którymi dysponujemy – mówił gość Wojciecha Reszczyńskiego.

Pętla Mazurska. Narew zyska nowe oblicze?

W cieniu zdarzenia na Odrze, które już nazywane jest katastrofą ekologiczną, znalazła się inna, tym razem pozytywna, kwestia dotycząca polskich zbiorników wodnych. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności Pętli Mazurskiej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest utworzenie szlaku żeglownego w formie pętli, która umożliwi dopłynięcie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na Niegocinie i powrót funkcjonującym obecnie szlakiem żeglownym przez jezioro Tałty, Szymon i Jagodne.

Minister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski szczególną uwagę poświęcił południowej części szlaku, będącego częścią przyszłej Pętli Mazurskiej. – Ważna jest część południowa tego szlaku, czyli możliwość wypłynięcia z Wisły na Kanał Żerański, następnie na Zalew, potem na Narew i z miejscowości Nowogród do Pisy – mówił.

– Marzeniem miłośników rzeki Narew jest przywrócenie tej turystyki, chociaż w części. Turystyka na Narwi ma szansę się udać, dlatego, że jest to ostatnia z dzikich rzek w Europie. Nigdy nie była zabetonowana, jest mocno regulowana i niezwykle bogata przyrodniczo. Co najważniejsze, na Narwi mamy przesunięte przeszkody jak głazy i konary, które przeszkadzały w pływaniu żaglówką. Dzisiaj Narew jest żeglowna, tak jak i Pisa – wyjaśniał minister.

Posłuchaj

49:43
O planowanej budowie Pętli Mazurskiej i katastrofie ekologicznej na Odrze (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Pętla mazurska, marzenie wielu żeglarzy/Mazury24eu

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Arkadiusz Czartoryski (wiceminister sportu i turystyki), Wojciech Skowyrski (dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji i Inwestycji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie), kpt. Jacek Wasilewski (żeglarz morski i szuwarowy)
Data emisji: 11.08.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr

Polecane