Czy podczas wakacji warto biegać po plaży?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy podczas wakacji warto biegać po plaży?
Jak przygotować się plażowego treningu biegowego?Foto: Shutterstock.com/Iakov Kalinin

– Taki trening ma wiele pozytywnych aspektów, ale nie jest przeznaczony dla wszystkich – mówi ortopeda dr Urszula Zdanowicz.

– Podczas biegania boso po piasku spalamy mniej więcej półtora raza więcej kalorii niż podczas biegania po utwardzonej powierzchni. Taki trening wprowadza do pracy szereg drobnych mięśni stabilizujących stopę i różnych innych mięśni, których normalnie nie używamy, chodząc po płaskim, twardym betonie – podkreśla gość Trójki i zaznacza, że w taki sposób mobilizujemy do pracy więcej części ciała, przez co nasz trening jest bardziej efektywny. – Nie mówiąc już o tym, że robimy to w pięknych okolicznościach, że jest tam świeże powietrze – dodaje.

Biegać na granicy (wody i piasku)

Jak podkreśla ortopeda, trzeba jednak pamiętać, że "bieganie po piasku i nierównym, grząskim terenie jest trudne". – Rekomenduje się, aby ktoś, kto zaczyna taką przygodę, biegał w butach, na granicy wody i piasku, czyli tam, gdzie piasek jest mokry i trochę bardziej ubity. Warto zadbać o dobre skarpetki, założyć te trochę wyższe, żeby piasek nie wpadał nam do butów, nie powodował otarć czy pęcherzy – tłumaczy gość audycji "Biegam, bo lubię".

– Trzeba pamiętać, że podczas takiego treningu jedna noga pracuje trochę niżej niż druga, więc rozsądnie jest tak planować odległości, żebyśmy mniej więcej tyle samo przebiegli w jedną i drugą stronę  mówi dr Urszula Zdanowicz.

Unikać upałów

– Gdy już zdejmujemy buty, to bieganie boso będzie jeszcze bardziej wymagające. Można zaplanować sobie fajne, interwałowe treningi. Dobrze jest nie robić tego w środku dnia, kiedy słońce najbardziej pali, bo wtedy łatwiej o udar słoneczny. No i generalnie opalanie w samo południe nie jest dobre dla naszej skóry – podkreśla ortopeda.

Zwiększyć obciążenia

Jak tłumaczy rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego, taki trening ma dużo zalet, ale nie jest dla wszystkich. – Osoby, które mają niestabilne kolana czy stawy skokowe, mogą źle to znieść. Natomiast dla osób, które są generalnie zdrowe, a chciałyby coś dodać do treningu, mamy możliwość zrobienia większych obciążeń przy przebiegnięciu tego samego dystansu. Mamy możliwość ćwiczenia drobnych mięśni, np. mięśni krótkich w stopie, czy stabilizowania tułowia, bo całe ciało będzie musiało bardziej pracować – przez to, że biegamy po nierównym terenie – podsumowuje Urszula Zdanowicz.


Posłuchaj

3:02
Czy warto trenować na plaży? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 11.08.2022
Godzina emisji: 11.23

Polecane