KPO przedmiotem sporu Polski z KE. Szwed: odmowa wypłaty byłaby decyzją skandaliczną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
KPO przedmiotem sporu Polski z KE. Szwed: odmowa wypłaty byłaby decyzją skandaliczną
W ocenie Stanisława Szweda, odmowa wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy byłaby wbrew deklaracjom Ursuli von der LeyenFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

– Mogę tylko powtórzyć za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że my już nie mamy się dokąd cofnąć, bo poczyniliśmy szereg ustępstw, które nie przyniosły rezultatu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, komentując zapowiedzi wstrzymania wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Jego zdaniem odmowa wypłaty należnych nam funduszy byłaby decyzją "skandaliczną, niemająca nic wspólnego z traktatami".

Rzecznik Komisji Europejskiej Arianna Podesta poinformowała we wtorek, że w kontekście wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 wprowadzona przez Polskę reforma sądownictwa nie spełnia oczekiwań KE co do umożliwienia polskim sędziom kwestionowanie statusu innych sędziów bez ryzyka odpowiedzialności dyscyplinarnej. – Do tej sprawy Polska musi się odnieść, by spełnione zostały warunki planu odbudowy – dodała.

– Postulat dot. sędziów, że będą się oni wzajemnie oceniali i wykluczali, jest kompletnie absurdalny. To byłaby całkowita anarchizacja naszego państwa – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. – To absolutnie niedopuszczalne – podkreślił.

"Decyzja skandaliczna"

Gość "Trójkowego komentarza dnia" stwierdził też, że jeżeli Polska nie otrzymałaby środków z KPO, to byłaby to "decyzja skandaliczna, niemająca nic wspólnego z traktatami i tym, co było deklarowane przez przewodniczącą Komisji Europejskiej".

Przypomniał, że Ursula von der Leyen "wielokrotnie powtarzała, że reforma, którą przeprowadziliśmy, i którą zapoczątkował prezydent Andrzej Duda, spełnia te [tzw. kamieni milowych do KPO - red.] warunki". – Dzisiaj jest pod presją eurodeputowanych i wycofuje się z tej deklaracji – ocenił.

– Mogę tylko powtórzyć za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że my już nie mamy się dokąd cofnąć, bo poczyniliśmy szereg ustępstw, które nie przyniosły rezultatu – podkreślił.

Negatywna rola opozycji

Posłuchaj

9:55
Stanisław Szwed: odmowa wypłaty środków z KPO byłaby skandaliczna (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 11.08.2022
Godzina emisji: 18.10

mbl

Polecane