Elvis Presley – aktorska droga przez mękę  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elvis Presley – aktorska droga przez mękę  
Elvis w filmie "Jailhouse Rock"Foto: PAP/Photoshot

Jako piosenkarz był wielki, jako aktor co najwyżej średni – Elvis Presley zagrał w ponad trzydziestu filmach, ale zdecydowana większość jego ról przypadła do gustu wyłącznie jego zagorzałym fanom.

Aktorska kariera Elvisa Presleya rozpoczęła się w drugiej połowie lat 50. i trwała do końca następnej dekady. W tym czasie Król Rock and Rolla wystąpił w 33 pełnometrażowych filmach, co jednak nie zapewniło mu miejsca w panteonie największych gwiazd kina. – Tajemnicą poliszynela jest to, że te filmy powstawały po to, żeby podbić markę Elvisa Presleya. Wybierali się na nie wielbiciele jego talentu wokalnego – mówił w Trójce krytyk filmowy Artur Cichmiński.

Gość "Trójki do trzeciej" zwrócił uwagę na fakt, że scenariusze filmów z Presleyem na ogół nie były wysokich lotów i nie spełniały podstawowych kryteriów dramaturgii. – To były tanie, miłe i przyjemne, ale proste rzeczy, które miały eksponować Króla i na nim budować atrakcyjność filmu – mówił rozmówca Marty Piaseckiej.

Elvis grał więc najczęściej w schematycznych westernach i komediach romantycznych, a jedynym wyróżniającym się obrazem w jego dorobku jest "Więzienny rock", opowiadający historię chłopaka, który w więzieniu uczy się podstaw muzycznego rzemiosła.

źródło: YouTube / Turner Classic Movies

Regułą filmów z Presleyem było to, że śpiewał on w nich piosenki, podkręcając w ten sposób nakłady swoich płyt. Dla wielu fanów, zwłaszcza tych zamieszkujących odległe zakątki Stanów Zjednoczonych, pójście do kina było jedyną okazją, by zobaczyć swojego idola. Co ciekawe, w ostatnim filmie nakręconym przez Elvisa, westernie "Charro!" z 1969 roku, grany przez niego bohater ginie.


Posłuchaj

8:17
Elvis Presley – aktorska droga przez mękę (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 11.08.2022
Godziny emisji: 13.36

kc

Polecane