Teatralna historia Anny Walentynowicz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatralna historia Anny Walentynowicz
Anna Walentynowicz przemawia podczas delegacji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Kraków 18.10.1980 r. Obok Lech WałęsaFoto: PAP/Maciej Sochor

W dawnej hali Stoczni Gdańskiej zostanie premierowo pokazany kameralny spektakl pt. "Anna". To próba opowiedzenia historii legendy "Solidarności" Anny Walentynowicz.

Na pomysł, by zmierzyć się na scenie z postacią tak ważną dla wydarzeń z sierpnia 1980 roku, wpadła przed dwoma laty aktorka Teatru Słowackiego w Krakowie Agnieszka Przepiórska. Zainspirowała ją biografia słynnej suwnicowej autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa – "Walentynowicz. Anna szuka raju".

Naszym gościem była odtwórczyni roli tytułowej. W spektaklu towarzyszyła jej reżyserka, występująca w roli dziennikarki – Agnieszki.


Plakat promujący spektakl "Anna" (mat. promocyjne) Plakat promujący spektakl "Anna" (mat. promocyjne)

Żeby poznać skomplikowaną i tragiczną historię Anny Walentynowicz, trzeba odbyć dwukrotnie podróż na Wschód. Późniejsza opozycjonistka urodziła się bowiem na Wołyniu w 1929 roku, zginęła zaś w Smoleńsku, w katastrofie 10 kwietnia 2010. Dorosłe życie spędziła w Gdańsku.


Agnieszka Przepiórska  Foto: Wojciech Kusiński/PR Agnieszka Przepiórska Foto: Wojciech Kusiński/PR

Czesław Miłosz, urodzony w Szetejniach nad Niewiażą, był obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wakacje w dzieciństwie i młodości spędzał w Krasnogrudzie, w dworze rodziny matki – Weroniki. W domu tym Ośrodek Pogranicze z Sejn stworzył, zgodnie z wolą poety, Międzynarodowe Centrum Dialogu. Odbywają się tam spotkania zarówno w dniu urodzin Miłosza, jak i w rocznicę jego śmierci. W 2022 roku obchody urodzin noblisty związane były z Rokiem Romantyzmu, a odbywały się pod hasłem "Wielkie Xięstwo Poezji". 

Miłosz/Ukraina/Mickiewicz. W tym wydaniu "Trójki pod księżycem" przedstawiliśmy pierwszą część reportażu nagranego w Krasnogrudzie. Naszym przewodnikiem był współtwórca Ośrodka Pogranicze – Krzysztof Czyżewski

Piesek krasnogrudzki, Barbara Marcinik i Krzysztof Czyżewski (fot. Romuald Wicza-Pokojski) Piesek krasnogrudzki, Barbara Marcinik i Krzysztof Czyżewski (fot. Romuald Wicza-Pokojski)

Porozmawialiśmy także z profesorem Jackiem Kopcińskim, przewodniczącym jury Nagrody Złotego Yoricka. Otrzymał ją Polski Teatr Tańca z Poznania i Bodytalk z Munster za spektakl pt. "Romeos and Julias unplagued. Traumstadt", w choreografii Yoshiko Waki. Dowiedzieliśmy się, jak zatańczyć tragiczną historię szekspirowskich kochanków, przenosząc ją z Werony do świata współczesnego, i zyskać uznanie międzynarodowego jury.


Posłuchaj

1:53:29
Gdańsk – Krasnogruda – podróż na Wschód (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Wydawca: Rafał Wodziński
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 12.08.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane