Zabytkowy ślad walczącej Solidarności na murze w Lublinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabytkowy ślad walczącej Solidarności na murze w Lublinie
Historyczny napis odkryty na bloku w LublinieFoto: PAP/Karol Zienkiewicz

"Solidarność żyje" – to treść napisu odkrytego przypadkiem przy remoncie jednego z lubelskich bloków. Ma on zostać zabezpieczony jako pamiątka po czasach walki z reżimem PRL-u.

Na hasło "Solidarność żyje" natrafili robotnicy wymieniający ocieplenie bloku przy ul. Wajdeloty 20, należącego do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Po zdjęciu blachy i wełny nic jeszcze nie było widać. Dopiero przy myciu ścian biała farba zaczęła schodzić i pokazał się napis – opowiadał Paweł Ciężki, współwłaściciel firmy remontującej budynek.

Zdaniem dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. Roberta Derewendy napis powstał prawdopodobnie w czasie, kiedy Solidarność została przez komunistów zdelegalizowana, czyli w okresie stanu wojennego lub po jego zakończeniu. – Takich napisów mamy niewiele we współczesnej architekturze. W latach 80. było ich więcej, chociaż Służba Bezpieczeństwa bardzo szybko dbała o to, żeby były zamalowywane, więc ich żywot był bardzo krótki – mówił w Trójce dr Derewenda.

Dwa lata za ośmieszanie władzy 

Przy podobnych hasłach na murach czasami pojawiał się znak kotwicy, będący nawiązaniem do walki powstańców warszawskich, ale zdarzały się też rysunki ośmieszające komunistyczne władze. – Za takie rzeczy na dzień dobry dostawało się od półtora roku do dwóch lat więzienia – wspominał Marian Król, szef lubelskiej Solidarności. Uważa on, że napis jest pamiątką z czasu walki o wolność w Lublinie i powinien zostać zachowany dla potomnych.

Podobnego zdania jest lubelski IPN, który zwrócił się do LSM o zabezpieczenie odkrytego napisu, ogłosił też poszukiwania jego autora. Niewykluczone, że jakieś tropy znajdują się w archiwach Instytutu, w postaci dokumentów Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej lub innych organów represji z czasów PRL-u.


Posłuchaj

1:20
"Solidarność żyje" na murze w Lublinie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 11.08.2022
Godzina emisji: 8.14

iar/kc

Polecane