Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia
Bohdan TomaszewskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".

Krzysztof Logan Tomaszewski o ojcu: dzięki niemu zacząłem pisać i pokochałem język polski

Bohdan Tomaszewski (ur. 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie, zm. 27 lutego 2015 roku tamże) przez dziesięciolecia komentował najważniejsze wydarzenia sportowe. Urzekał miliony słuchaczy sprawozdaniami z igrzysk olimpijskich. Na jego relacjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. W tym roku minęła 101. rocznica urodzin tego znakomitego dziennikarza, komentatora sportowego, publicysty, autora książek i ikony Polskiego Radia.

Jako sprawozdawca sportowy zdobył popularność dzięki ogromnej wiedzy, barwnemu stylowi wypowiedzi oraz posługiwaniu się piękną polszczyzną. W plastyczny sposób opisywał wydarzenia sportowe i towarzyszące im okoliczności.

– Tata, który w tak nieprawdopodobnie ekspresyjny sposób opisywał świat, nie tylko sportowy, zaraził mnie swoją niekończącą się opowieścią, żebym i ja zaczął opowiadać. Dzięki niemu zacząłem pisać i pokochałem język polski. Zawdzięczam ojcu rzeczy nieprawdopodobnie piękne – mówił Krzysztof Logan Tomaszewski, pisarz i autor tekstów (który sam woli nazywać siebie "ryciarzem" słowa).

Najczęściej czytane

Sportowe opowieści z kolorytem

Ponad 50 lat współpracował z Polskim Radiem, dla którego komentował najważniejsze wydarzenia sportowe. Sam przyznawał, że zawsze czuł się "człowiekiem radia". Został uhonorowany prestiżowym Złotym oraz Diamentowym Mikrofonem za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego.

Henryk Urbaś, dawny rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia, zanim poznał bohatera audycji osobiście, jako dziecko słuchał jego głosu w radiu. W jego pamięci szczególnie utkwiły relacje Bohdana Tomaszewskiego z kolarskiego Wyścigu Pokoju. 

– W moim rodzinnym Szczecinie, przy budynku rozgłośni Polskiego Radia, stał głośnik, z którego co pół godziny słychać było sygnał Wyścigu Pokoju. Ten sygnał zwoływał spacerujących ludzi. Przeżywali to razem ze sprawozdawcami – wspominał gość Trójki. – Relacje Bohdana Tomaszewskiego miały koloryt – opowiadał nie tylko o tym, kto prowadzi, ile ma lat i jaki ma numer na koszulce, ale też np. że jest on łysy, jedzie w niebieskiej koszulce, żółtej czapeczce, że ma ją założoną daszkiem do przodu – takie drobiazgi. Podobnie było z trasą, którą poruszali się kolarze – opisywał.

W hołdzie tenisowi

W młodości Bohdan Tomaszewski trenował różne dziedziny sportu, ostatecznie wybrał tenis. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął na kortach Legii, które znajdują się tuż obok siedziby radiowej Trójki przy ulicy Myśliwieckiej. W dorobku miał między innymi tytuł przedwojennego wicemistrza Polski juniorów. Czynnie propagował sport wśród młodzieży, zorganizował turniej tenisowy o puchar swojego imienia, który od kilku lat znajduje się w kalendarzu Europejskiej Federacji Tenisowej.

– Mam wrażenie, że ten turniej to największe dzieło jego życia, pomimo wielu audycji radiowych, napisanych książek, tysięcy artykułów. To największy hołd, który mógł złożyć swojej ukochanej dyscyplinie – powiedział Jakub Kowalski, publicysta, dziennikarz oraz współorganizator Turnieju o Puchar im. Bohdana Tomaszewskiego.

Czerwiec 1939 roku. Bohdan Tomaszewski w akcji podczas Tenisowego Mistrzostwa Pomorza w Toruniu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Czerwiec 1939 roku. Bohdan Tomaszewski w akcji podczas Tenisowego Mistrzostwa Pomorza w Toruniu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bohdan Tomaszewski (1921-2015)

Bohdan Tomaszewski był laureatem prestiżowych wyróżnień. Oprócz nagród radiowych otrzymał między innymi tytuł Mistrza Mowy Polskiej i Dziennikarski Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 lutego 2015 roku. – Jak umierał w szpitalu na Solcu, poprosiłem go, żeby uścisnął mi dłoń. Zrobił to, a ja powiedziałem: "Tato, dziękuję za wszystko, coś mi dał" – wspominał w "Klubie Trójki" syn radiowej ikony.

Bohdan Tomaszewski został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. W 2016 w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie odsłonięto gwiazdę Bohdana Tomaszewskiego.


Posłuchaj

51:37
101 lat temu urodził się Bogdan Tomaszewski. Wspomnienie o ikonie dziennikarstwa sportowego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bohdan Tomaszewski o swoich początkach ze sportem i polskich sportowcach/Muzeum Historii Polski

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Jakub Kowalski (publicysta, dziennikarz, współorganizator Turnieju o Puchar im. Bohdana Tomaszewskiego), Krzysztof Logan Tomaszewski (tekściarz, pisarz, syn Bohdana Tomaszewskiego), Henryk Urbaś (b. rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr

Polecane