Witkowscy. Skaczą, wspinają się i pomagają [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witkowscy. Skaczą, wspinają się i pomagają [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Katarzyna i Tomasz WitkowscyFoto: archiwum prywatne

Katarzyna Witkowska od kilkunastu lat jest skoczkiem spadochronowym i instruktorem. Uczestniczyła w biciu rekordu Polski przez formację spadochronową Stratosfera. Jej partner – Tomasz Witkowski również skacze ze spadochronem i prowadzi szkolenia, a także jest ratownikiem TOPR oraz dyrektorem Aeroklubu Warszawskiego. 

"Skakanie uczy odpowiedzialności za siebie i innych"

Tomasz Witkowski to rekordzista świata w najgłębszym nurkowaniu na najwyższej wysokości – w jeziorze Tilicho w Himalajach, położonym na wysokości 5000 m n.p.m. Razem z Katarzyną od 2015 roku organizują pomoc dla dzieci i szkół w Nepalu. 

– Tomasz zaczął skakać, jak miał 16 lat. Skakanie uczy odpowiedzialności za siebie i innych – mówi Katarzyna.

Poznali się w górach. Najpierw wspinali się w Tatrach, później pojechali w Himalaje, gdzie zaczęli organizować pomoc humanitarną. Wspierają się wzajemnie.


Najczęściej czytane

Odkryć latanie na nowo

Teraz Katarzyna spełnia swoje kolejne marzenie o lataniu, chce zostać pilotem. – Po 15 latach bycia spadochroniarką, kiedy już byłam instruktorką tego cudownego sportu, zdarzyła się rzecz nie do końca typowa. Poleciałam małym czteromiejscowym samolotem, Cessną 172, w roli fotografa. Był 1 sierpnia 2019 roku. Zorganizowaliśmy w Aeroklubie Warszawskim przelot nad Warszawą z banerem, na którym widniał napis: "Wolność łączy. 1944 pamiętamy". Co jest nietypowego w tej sytuacji? Nie miałam spadochronu i… nie wysiadłam po drodze – opowiada Katarzyna.

– Siedziałam na miejscu pilota i zobaczyłam latanie, jakiego kompletnie nie znałam. Miałam wtedy na swoim koncie przeszło tysiąc skoków, a więc setki wylatanych godzin. Nie tylko naszą aeroklubową Cessną 208B Grand Caravan, ale także wieloma innymi samolotami, śmigłowcami, balonami. Jednak to podczas tego jednego lotu coś się zmieniło. Jakbym odkryła latanie na nowo! To naprawdę był szok. Nie rozumiałam, co tu zaszło! Dlaczego jestem taka zadziwiona, zafascynowana i zachwycona – dodaje bohaterka reportażu.

Posłuchaj

21:46
"Dotykamy chmur" – reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Dotykamy chmur"
Autor reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 11.08.2022 
Godzina emisji: 22.08

kr


Polecane