Dania. Jakie muzea warto odwiedzić (bezpłatnie)?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dania. Jakie muzea warto odwiedzić (bezpłatnie)?
XVIII-wieczny pałacyk Liselund w okolicach Møn w DaniiFoto: shutterstock.com

Wiele duńskich muzeów oferuje w wakacje bezpłatne wejściówki na swoje stałe wystawy. Inne placówki można zwiedzać za darmo w określone dni.

Dorośli mogą zwiedzić za darmo np. Muzeum Narodowe w Prinsens Palais w Kopenhadze czy romantyczne ogrody wokół XVIII-wiecznego pałacyku Liselund w okolicach Møn. Jakie jeszcze miejsca można odwiedzić w stolicy Danii, nie płacąc? O tym rozmawiamy z Bogusławą Sochańską – absolwentką filologii duńskiej, tłumaczką bajek Jana Christiana Andersena i eseistką. 

Przepiękna Glyptoteka

– Gdyby ktoś miał ochotę odwiedzić muzea, to w samym centrum Kopenhagi są dwa, które oferują wolny wstęp. Jedno z nich to Glyptoteka – przepiękny obiekt, usytuowany na tyłach Ogrodów Tivoli, w starym parku rozrywki, założonym jeszcze w XIX wieku, za życia Andersena. Wstęp wolny jest we wtorki. To muzeum łączy sztukę starą z nową, pokazuje dorobek duńskich artystów i archeologiczne, egipskie pamiątki, przywiezione do Danii w XIX wieku, oraz sztukę francuską z początku XX wieku – podkreśla Bogusława Sochańska.  

Spuścizna Thorvaldsena

– Jest też drugie muzeum, które z kolei ma wolny wstęp w środy  to Muzeum Thorvaldsena. Był on jednym z czołowych rzeźbiarzy XIX wieku. W Polsce, w Warszawie, mamy m.in. dwie jego rzeźby: słynny pomnik Kopernika przed Pałacem Staszica i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. Postument księcia Poniatowskiego, w oryginalnej gipsowej odsłonie, można zobaczyć właśnie w Muzeum Thorvaldsena. Notabene, kiedy Niemcy wysadzili pomnik w czasie II wojny światowej, Dania, mając gipsowy pierwowzór, podarowała Warszawie kolejny odlew – dodaje gość Trójki.


Posłuchaj

7:19
Jakie muzea warto odwiedzić w Danii? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmówczyni Marty Piaseckiej poleca również odwiedzić dwa inne muzea  choć wstęp do nich jest płatny, czynne są również w poniedziałki, kiedy większość tego typu instytucji nie funkcjonuje. Chodzi o Muzeum Narodowe oraz pałac królewski Amaljenborg.

Bogusława Sochańska mówi również, na co zwrócić uwagę i jak zaplanować zwiedzanie Kopenhagi, mając do dyspozycji tylko jeden dzień w tym mieście. Opowiada także o duńskich książkach, które warto przeczytać.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Bogusława Sochańska (absolwentka filologii duńskiej, tłumaczka bajek Jana Christiana Andersena, eseistka)
Data emisji: 10.08.2022
Godziny emisji: 12.40

Polecane