Metawersum – czy tam będzie przebiegać nasze przyszłe życie?
2022-08-10, 15:08 | aktualizacja 2022-08-11, 07:08
Żyła złota i nowa codzienność, czy może przereklamowany projekt, który zakończy się spektakularną klapą? Jakie będzie wirtualne metawersum, którego nadejście zwiastują najwięksi gracze w internetowej branży?
"Metawersum" lub "internet 3.0" – to dwie różne nazwy tego samego wynalazku, który już niebawem ma wkroczyć z impetem w nasze życie. Najprościej mówiąc, ma to być wirtualny, trójwymiarowy świat, do którego przeniesie się większość naszych życiowych aktywności. Mowa już nie tylko o zakupach, konferencjach czy koncertach on-line, ale również spotkaniach towarzyskich i codziennej pracy zarobkowej.
Czy do internetu faktycznie uda się przenieść nasze całe życie? – Twórcy metawersum na pewno by tego chcieli, bo pomysły na nie są również pomysłami biznesowymi. Widać, jak duże pieniądze pojawiają się nieraz przy okazji wirtualnych działek, dzieł sztuki czy awatarów – mówił w Trójce Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Osobną kwestią jest zwrot inwestycji poczynionych w cyfrowej rzeczywistości. Gość "Trójki przed południem" podał przykład Second Life, wirtualnego świata, który – wbrew szumnym zapowiedziom – nie stał się naszym drugim domem. Mirosław Maj zauważył jednak, że i w realnym świecie nie zawsze mamy gwarancję, że dobrze ulokowaliśmy nasze oszczędności. – Ciekawe, czy dzieła sztuki sprzedawane dziś za miliony dolarów okażą się prawdziwymi inwestycjami, czy może okaże się, że za chwilę będą mieć zerową wartość.
Sztuczna inteligencja jako artystka?
Z funkcjonowaniem nowej wirtualnej rzeczywistości wiążą się jednak pewne wciąż nierozwiązane problemy natury prawnej, takie jak choćby ochrona własności znaków towarowych czy prawa tzw. sztucznej inteligencji. – Z założenia ma ona intensywnie funkcjonować w metawersum, a nie mamy jednoznacznie rozstrzygniętej kwestii, czy sztuczna inteligencja może być autorem dzieła – dzieliła się ze słuchaczami swoimi wątpliwościami Ewelina Szydłowska-Kędziera, dyrektor działu prawnego w Kancelarii IT.
Nadejście metawersum wydaje się jednak nieuniknione. Dlatego wiele znanych na świecie marek już zarezerwowało swoje znaki towarowe w nowej wirtualnej rzeczywistości.
Posłuchaj
Zobacz też:
- Nie jesteśmy sami w sieci. Niebezpieczne boty
- Telefon komórkowy w samochodzie: jedno z największych wyzwań i zagrożeń XXI wieku
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 11.32
kc