Tanio, modnie i ekologicznie – dlaczego warto korzystać z lumpeksów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tanio, modnie i ekologicznie – dlaczego warto korzystać z lumpeksów?
W sklepach z używaną odzieżą można trafić na prawdziwe rarytasyFoto: Shutterstock / Daisy Daisy

Sklepy z używaną odzieżą są popularne nie tylko dzięki niskim cenom, ale często też za sprawą jakości sprzedawanych w nich produktów. Coraz większe znaczenie ma też moda na tzw. zero waste, propagująca wielokrotne wykorzystywanie tych samych rzeczy.

Nazwa "lumpeks" powinna powoli odchodzić do lamusa, ponieważ ze sklepów z używaną odzieżą korzystają dziś nie tylko ci najmniej zamożni ludzie. Dla coraz większej liczby klientów liczy się także aspekt ekologiczny produkcji ubrań, więc zamiast popularnych sieciówek wybierają miejsca, które dają ciuchom drugie życie.

Trend slow fashion jest coraz silniejszy, ale wciąż nie masowy. – To dokładnie tak samo jak z żywnością bio. Ma ona swoje wąskie grono odbiorców, którzy wiedzą, "z czym się je ten fair trade", ale niekoniecznie idzie to szeroko do mas. A to one decydują o tym, czy dana firma będzie dobrze prosperowała, czy też padnie – mówiła w Trójce Katarzyna Wągrowska, autorka książki "Życie zero waste".

Według tej filozofii należy poszukiwać ubrań wyprodukowanych z organicznej bawełny i dawać kolejną szansę ciuchom, których z jakiegoś powodu nie chcemy już nosić. I tu z pomocą przychodzą lumpeksy, w których towary są nie tylko tańsze, ale również zrecyklingowane zgodnie z ideą zero waste. Na dodatek oferowane w nich ubrania są często lepszej jakości od tych ze "zwykłych" sklepów. Można tam też znaleźć modowe rarytasy oraz ponadczasowe ciuchy, odporne na zmiany sezonowych trendów.

Posłuchaj

2:52
Dlaczego warto korzystać z lumpeksów? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 7.10

kc

Polecane