Zimna fala i offowe reminiscencje

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Zimna fala i offowe reminiscencje
DIIVFoto: Shutterstock.com/Christian Bertrand

Wspomnienia z zakończonego w ten weekend Off Festival w Katowicach zdominowały to wydanie audycji. Muzycznie ozdobili ją tacy artyści, jak Molchat Doma, Blokowisko, DIIV oraz Ride.

Festiwalowa nostalgia ogarnęła Mateusza Tomaszuka już parę dni po powrocie z Katowic, gdzie odbyła się jubileuszowa edycja działającego od 15 lat Off Festival. Gospodarz "Konstelacji M." zafundował sobie i słuchaczom garść muzycznych wspomnień w postaci utworów wykonawców, którzy zrobili na nim szczególne wrażenie.

Pierwszym z nich był zespół Molchat Doma z Białorusi. – Jeśli mam być szczery, to trochę w nich zwątpiłem, ale okazało się, że koncertowo zrobili to lepiej niż na płycie – mówił dziennikarz, prezentując fragment twórczości tercetu, który w Katowicach wyprawił "zimnofalową ucztę" i sprawił, że "na godzinę zatrzymał się czas".

Na koncert Białorusinów nachodził czasowo występ poruszającego się w równie chłodnych klimatach muzycznych Blokowiska. Zespół zadebiutował w 2020 roku albumem "Płonie", po którym został uznany przez krytyków za godnego spadkobiercę polskiej zimnej fali i postpunkowych eksperymentów Roberta Brylewskiego.

Anglosaskie gwiazdy indie rocka

Z nowojorskiego Brooklynu pochodzi formacja DIIV, której dokonania nie są obce stałym słuchaczom "Konstelacji M.". Amerykanie byli jedną z gwiazd Off Festival, a ich występ odbył się na głównej festiwalowej scenie. Zaprezentowany w audycji "Doused" to jeden z 13 utworów zawartych na debiutanckim albumie zespołu dowodzonego przez Zachary'ego Cole'a Smitha. Płyta ukazała się w 2012 roku i nosiła tytuł "Oshin".

Swoją pierwszą studyjną płytę "Nowhere" zagrała w całości na żywo w Katowicach brytyjska grupa Ride, robiąc – zdaniem Mateusza Tomaszuka – "naprawdę niesamowite show". "Słowa są niezgrabne, język nie przystaje, ale wiemy, że myśl nie zna granic" – to cytat z otwierającej album kompozycji "Seagull". W audycji usłyszeliśmy utwór numer trzy, zatytułowany "In a Different Place".

Posłuchaj

50:25
Zimna fala i offowe reminiscencje (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. DAVID SYLVIAN – "Nostalgia"
 2. MOLCHAT DOMA – "Udalil Tvoy Nomer"
 3. BLOKOWISKO – "Ćma"
 4. DIIV – "Doused"
 5. RIDE – "In a Different Place"
 6. CASKET CASSETTE – "Who Am I To You"
 7. CASKET CASSETTE – "Flight"
 8. – "My Destruction"
 9. CURSES – "Gretchen Bender"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Justyna Grabarz
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane