"Nadzy i martwi" Grzegorza Bartosa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nadzy i martwi" Grzegorza Bartosa
Grzegorz BartosFoto: Fot. W. Dorosz

Dla bohaterów słuchowiska "Nadzy i martwi" Grzegorza Bartosa jedynymi rozrywkami w trakcie emigracji zarobkowej w Holandii są alkohol i prostytutki.

Na słuchowsko zapraszamy w niedzielę 23 stycznia 2011 r. po godz. 19. Tuż przed nim będziemy mogli wysłuchać rozmowy z Grzegorzem Bartosem.

 

Grzegorz Bartos "Nadzy i martwi"

Reż. Jan Warenycia
Real.akust. Maciej Kubera
Opr.muz. Tomasz Obertyn

Obsada: Marek Frąckowiak – DŻERSEJ, Grzegorz Damięcki – RUMUN, Michał Podsiadło – MAŁY, Jacek Braciak – BILARD, Agnieszka Podsiadlik – KORNELIA, Edyta Olszówka – MARLENA

Dramat ukazujący skrajną, patologiczną sytuację emigrantów zarobkowych z Polski. Grupa czterech mężczyzn, mieszkająca w warunkach przez siebie określanych jako "warunki dla obywateli trzeciej lub nawet czwartej kategorii", jest przykładem ludzi, którzy dla pieniędzy są w stanie dać się upodlić i zdegradować.

Ubóstwo mieszkaniowe, materialne jest jednak konsekwencją ubóstwa duchowego bohaterów, dla których jedyną rozrywką i urozmaiceniem ich nędznego życia jest alkohol i prostytutki. Nieznajomość języka, wynikająca z lenistwa i ignorancji oraz zupełny brak zainteresowania tym, co kraj ma do zaoferowania oprócz pieniędzy, powoduje, że życie bohaterów to ciągła wegetacja. Nawet praca, po którą rzekomo przyjechali nie jest dla nich wartością.

Ciągły, "tymczasowy" tryb pobytu i życia bohaterów jest dla nich często niebezpieczny. Patologiczne formy przyjaźni, w których brak oddania i szczerości, odwrócona drabina wartości i priorytetów, beznadzieja i otępienie najlepiej charakteryzują środowisko, które reprezentują Rumun, Dżersej, Bilard, Kornelia i Marlena, emigranci zarobkowi.

Polecane