Gdańskie tradycja i koloryt. Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdańskie tradycja i koloryt. Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" [POSŁUCHAJ]
Inauguracja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, 23 bm. Tradycja jarmarku liczy 762 lataFoto: PAP/Marcin Gadomski

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim, który przyciąga rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z Polski i ze świata. Niektórzy z nich odwiedzają jarmark już od 30 lat.

Jarmark św. Dominika, czyli coś od siebie

Ponad 700 lat temu dominikanie postanowili dać Gdańskowi coś więcej od siebie i zorganizowali jarmark, który wyrósł dookoła uroczystości związanych ze św. Dominikiem. Temu wydarzeniu od początku przyświecała idea i przekonanie, że każdy człowiek nosi w sobie jakieś bogactwo i może innym ludziom coś ważnego dać.

– Przekonamy się o tym, że ta przestrzeń może stać się zupełnie niezwykła i stać się przestrzenią spotkań – mówił podczas uroczystości otwarcia ks. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku. 


Najczęściej czytane

Towary zwyczajne i niezwyczajne

Pomorskie szczyci się Jarmarkiem św. Dominika. To wydarzenie pełne tradycji, kolorytu. Każda uliczka ma swój urok oraz charakter, warta jest obejrzenia. Niestety, jarmark przyciąga także złodziei. Wszak na jarmarku, jak to dawniej bywało, pojawiają się towary i produkty całkiem zwyczajne, ale i niezwyczajne. 

– Sprzedaję wszystko, co zostało mi z młodych lat. Rzeczy, które mi się podobały, ale już się nie podobają, bo człowiek jest już za stary – zegarki, biżuterię, monety – wymienia jeden z wystawców. – Zawsze przychodzę oglądać artystyczne rękodzieło. Zresztą, starocie też są fascynujące – mówi jedna z uczestniczek jarmarku.

Na kupujących czeka prawie 700 stoisk, gdzie można kupić oryginalne, także regionalne produkty. No i oczywiście wyroby z bursztynu. W reportażu opowiedzieliśmy o blaskach i cieniach tej największej w Polsce plenerowej imprezy handlowo-rozrywkowej.


Posłuchaj

20:02
"Łzy na jarmarku Dominika" – reportaż Andrzeja Urbańskiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jarmark św. Dominika po raz 762 wybija rytm w samym sercu Gdańska ❤️/Jarmark św. Dominika

***

Tytuł reportażu: "Łzy na jarmarku Dominika"
Autor reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji: 10.08.2022 
Godzina emisji: 22.08

kr

Polecane