Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania
3. Lubliner FestivalFoto: mat. prasowe

Lublin swego czasu był jednym z ważniejszych punktów kultury żydowskiej w Polsce. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna, ma wypełnić pustkę kulturową, która powstała po II wojnie światowej i marcu 1968 roku. To wielkie święto muzyki, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.

  • 3. Lubliner Festival odbywa się w Lublinie w dniach 9-14 sierpnia
  • Organizatorzy przygotowali ponad 50 wydarzeń: m.in. imprezy muzyczne, warsztaty – w tym kulinarne i taneczne, zwiedzanie

700 lat wspólnej historii

– W 14 miastach Polski są festiwale kultury żydowskiej. Ja pochodzę z Lublina, więc pomyślałam: "Dlaczego nie w Lublinie?". On zasługuje ze względu na swoją 700-letnią historię współistnienia polsko-żydowskiego – mówi Etel Szyc, pomysłodawczyni i dyrektorka Lubliner Festivalu. – To tutaj na cmentarzu żydowskim jest grób słynnego na cały świat cadyka Jakuba Horowica, Widzącego z Lublina. Tutaj jest Jeszywas Chachmej Lublin, czyli Jesziwa Mędrców Lublina, z której wyszły całe pokolenia bardzo znamienitych rabinów, mędrców. To tutaj była synagoga Maharszala, zanim jej nie zburzyli Niemcy – wymienia.

– Lublin jest bardzo bogaty w historię żydowską i nie tylko. A przede wszystkim jest uroczym, pięknym miastem ze wspaniałym deptakiem. Chciałam dać swojemu miastu to, co widziałam w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Mówimy na to "symche", czyli radość. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania – dodaje.

Przeczytaj także


Muzyka, która łączy

– Główną osią 3. Lubliner Festival jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Jej dźwięki, bez względu na to, czy płynące z łkających aszkenazyjskich skrzypiec, czy drżące między strunami mistycznego sefardyjskiego oud, zbliżają ludzi do siebie, ale także, jak twierdzą chasydzi, są przepustką do raju. Właśnie dlatego w programie tegorocznego Festiwalu znalazła się zarówno muzyka klezmerska, muzyka etno, jazz, tango, jak i muzyka chasydzka. Do udziału zaprosiliśmy twórców, którzy wyrośli w kulturze żydowskiej i czerpią z niej od dawna, oraz tych, którzy właśnie zainspirowali się nią po wielu latach działalności muzycznej – piszą organizatorzy.

– Każdego dnia mamy warsztaty, zwiedzania, spotkania, film i oczywiście co wieczór koncerty – dodaje Trójkowy gość.

W tym roku na festiwalowych scenach wystąpią m.in.: Anna Dereszowska, Anna Karwan, Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller, Monika Chrząstowska, Kuba Badach oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska/Raphael Rogiński/Paweł Szpura), Klezmafour, Yogev Shetrit Trio (Izrael) i Pendofsky.

LUBLIN'S FIRST JEWISH CULTURE FESTIVAL – INTERWIEV – Poland In/YouTube TVP World


Posłuchaj

7:06
Rozpoczyna się 3. Lubliner Festival (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Etel Szyc (pomysłodawczyni i dyrektorka Lubliner Festiwal)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 12.30

pr

Polecane