Muzyka latynoska jako substytut słońca? Polacy kochają gorące rytmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka latynoska jako substytut słońca? Polacy kochają gorące rytmy
Yaremi de las Mercedes KordosFoto: mat. promocyjne

Polacy są bardzo otwarci, a poza tym uwielbiają zabawę i taniec – tak kubańska wokalistka Yaremi de las Mercedes Kordos tłumaczy coraz większą popularność, jaką cieszą się w naszym kraju festiwale muzyki latynoskiej.

Muzyka latynoska jest wyjątkowo bliska sercu Polaków, o czym świadczy wielkie zainteresowanie imprezami przy jej akompaniamencie. Zdaniem pochodzącej z Kuby wokalistki Yaremi de las Mercedes Kordos, wynika to z naszego zamiłowania do gorąca, którego skąpi nam nasz chłodny klimat, więc poszukujemy go w muzyce. – Polacy to bardzo otwarci ludzie, mimo że na początku na takich nie wyglądają – mówiła rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Lubicie tańczyć, lubicie się bawić. Nasza kubańska muzyka dodaje radości i witaminy D, której brakuje przez prawie cały rok.  

Yaremi, która mieszka w Polsce od kilkunastu lat, zauważyła zmiany w mentalności Polaków, jakie zaszły przez ten czas. – Dziś, gdy idą na kubańską imprezę, to tańczą tak fajnie, że czasami są lepsi od Kubańczyków.

Muzyka kolorów i korzeni

Goszcząca w "Trójce do trzeciej" artystka zdradziła też kilka sekretów dotyczących kubańskich strojów, dla tych, którzy chcieliby wyglądać niemal jak rdzenni mieszkańcy karaibskiej wyspy. – To, czego nie może zabraknąć, to kolory. Może być biały, niebieski czy żółty. To bardzo ważny dla nas kolor, ma go nasza kubańska patronka – mówiła wokalistka, mając na myśli figurę Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre. Do kobiecego ubioru warto dodać też żywe kwiaty, a na głowę założyć ozdobną chustę.

Yaremi zwróciła też uwagę na to, jak ogromną rolę w życiu Kubańczyków odgrywa muzyka, która non stop rozbrzmiewała w jej rodzinnym domu, m.in. za sprawą wujka, który jest bardzo popularnym piosenkarzem. – On nam pokazał, jak wygląda nasza tradycyjna kultura kubańska, która cały czas żyje, mamy ją ciągle w sercu. To są nasze korzenie, o których nie możemy zapomnieć.

Posłuchaj

8:09
Fenomen popularności muzyki latynoskiej w Polsce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Buena Vista i scena Trójki

Yaremi de las Mercedes Kordos ukończyła Konserwatorium Muzyczne im. Amadeo Roldana w Hawanie, gdzie studiowała gitarę klasyczną i wokal. W kubańskiej stolicy zdobywała też pierwsze sceniczne szlify, m.in. u boku Omary Portuondo, wchodzącej w skład słynnej grupy Buena Vista Social Club.

Do Polski przyjechała w 2004 roku na zaproszenie Jose Torresa, z którym występowała w projekcie Havana Dreams. Ma na koncie nagrania z towarzyszeniem m.in. orkiestr symfonicznych z Wrocławia i Jaworzna, a także setki występów w polskich salach koncertowych, operach i filharmoniach. Jeden z nich odbył się 21 lipca 2019 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Yaremi de las Mercedes Kordos (wokalistka)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 13.30

kc

Polecane