Królewskie święto teatru, muzyki i sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Królewskie święto teatru, muzyki i sztuki
Jednym z wydarzeń tegorocznej, 13. edycji festiwalu Królewskie Arkady Sztuki będzie koncert wybitnego pianisty jazzowego Adama MakowiczaFoto: Stanisław Bryg

Festiwal Królewskie Arkady Sztuki to jedna z tych imprez, które zapewniają atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jej 13. już edycja odbywa się w dniach 5-27 sierpnia w Arkadach Kubickiego, poniżej Zamku Królewskiego w Warszawie.

  • Festiwal Królewskie Arkady Sztuki odbywa się już po raz 13. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
  • Organizatorzy proponują atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Całoroczne przygotowania

– Zazwyczaj to jest tak, że kończymy, zamykamy jedną edycję – zwykle w październiku – i natychmiast zaczynamy przygotowywać następną. To są rozmowy o repertuarze, o artystach. Oglądamy to, co zapraszamy: ani YT, ani płyty nie oddają bowiem rzeczywistych wartości tego, czego można się spodziewać po spektaklach, szczególnie teatralnych – mówi Tomasz Taraszkiewicz, pomysłodawca i kurator Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki w warszawskich Arkadach Kubickiego. – Strona muzyczna jest w tym wypadku prostsza – zapewnia.

Piosenka aktorska i teatr

Festiwal odbywa się w sierpniowe weekendy: zazwyczaj w piątki są to spektakle teatralne, a w soboty  koncerty. Siłą i niezwykłością Królewskich Arkad Sztuki jest właśnie ich interdyscyplinarny charakter, gdyż jest to spotkanie z teatrem, tańcem i sztuką. – Od dwóch-trzech lat wprowadziliśmy też nurt związany z piosenką aktorską. W najbliższy piątek, 12 sierpnia, wystąpi Anna Sroka-Hryń z zespołem i będzie śpiewała piosenki Ewy Demarczyk. To będzie bardzo ciekawy, również interpretacyjnie, wieczór – zapowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – Tym razem sobota będzie poświęcona teatrowi. Najpierw, w południe, będzie to spektakl dla dzieci "Czerwony Kapturek" w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Scena 96. Natomiast wieczorem tego samego dnia zaprosimy o godz. 19 na spektakl "Monsieur Charlie" Teatru HoM. To jest opowieść-hołd dla Charliego Chaplina, utrzymana w konwencji pantomimy i kina niemego. Myślę, że to będzie z jednej strony bardzo ciekawe i zabawne, jak u Chaplina, a z drugiej wzruszające – zachęca kurator.

– Tym razem nie będziemy grali w Arkadach Kubickiego, ten spektakl odbędzie się w ogrodach. To bardzo piękna scenografia i będzie świetnie współgrała z tym spektaklem – dodaje.

Przeczytaj także


Koncert Adama Makowicza

Tydzień później, w piątek 19 sierpnia, aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie przedstawią premierowy spektakl "Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej". – Spektakl dotyczy osoby dla nas bardzo ważnej, najbardziej szczodrej fundatorki dla Zamku Królewskiego w Warszawie, czyli Karoliny Lanckorońskiej. Opowiada o epizodzie z jej życia, kiedy stała jako oskarżycielka przeciwko jednemu z esesmanów, którzy przyczynili się do zabicia profesorów uniwersytetu lwowskiego – opisuje Trójkowy gość.

Następnego dnia, w sobotę 20 sierpnia, wystąpi wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz z koncertem "Jazz solo piano", podczas którego zagra m.in. utwory ze swojej najnowszej płyty.


Posłuchaj

7:58
Trwa Festiwal Królewskie Arkady Sztuki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Taraszkiewicz (pomysłodawca i kurator festiwalu Królewskie Arkady Sztuki)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 12.18

pr

Polecane