Stopy poszły w górę
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Stało się to po raz pierwszy od blisko trzech lat.
Foto: SXC
Michał Krajkowski, analityk z Domu Kredytowego Notus, przypomniał, że Rada podniosła stopy procentowe o 0,25 procent. Z tego powodu wzrośnie oprocentowanie lokat i kredytów bankowych. Decyzja RPP będzie miała wpływ tylko na oprocentowanie kredytów udzielanych w złotówkach.
Gość podkreślił, że podwyżki były oczekiwane od dawna. Z tego powodu już od kilku miesięcy rosła stopa referencyjna WIBOR, która ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów udzielanych w naszej walucie. – Realne oprocentowanie kredytów zaczęło rosnąć od jakiegoś czasu. Rynek dyskontował zapowiadane podwyżki stop procentowych dużo wcześniej – powiedział.
Jak obliczył Krajkowski, dla kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. złotych zaciągniętego na 30 lat, podwyżka oznacza wzrost miesięcznej raty o ok. 25-30 złotych. Dodał jednak, że analitycy rynku finansowego spodziewają się dalszych podwyżek stóp i to już w najbliższych miesiącach. Według przewidywań powinny one wzrosnąć o 0,5 – 1,0 procent.
Przypomniał, że Rada zdecydowała się na podwyżki ze względu na inflację, która według ostatnich danych GUS wzrosła do 3,1 proc. rocznie. Dodał, że z powodu podwyżki podatku VAT spodziewane są dalsze wzrosty cen.
- Rada działa z pewnym wyprzedzeniem i reaguje na zmiany wskaźników, które powinny być groźne za kilka miesięcy. Rada zawsze powinna reagować na to, co się może wydarzyć w najbliższym czasie – mówił.
W górę poszły też nasze zarobki i spadło bezrobocie. W drugiej części audycji o najnowszych danych dotyczących naszej gospodarki opublikowanych ostatnio przez GUS, mówił Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.
Aby wysłuchać rozmowy "Stopy poszły w górę" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Bardzo ważny projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.
(miro)