Dieta: jak dobrze ją dobrać i zastosować? Dlaczego warto porozmawiać ze specjalistą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dieta: jak dobrze ją dobrać i zastosować? Dlaczego warto porozmawiać ze specjalistą?
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock

Nie jest dobrze z naszą wagą: trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły! Nic więc dziwnego, że popularnością cieszą się różnego rodzaju diety. Jak dobrać tę odpowiednią, jak ją stosować i omijać różnego rodzaju pułapki żywieniowe?

  • Badania wykazują, że Polacy są jedną z najszybciej przybierających na wadze nacji w Europie: już 3/5 Polaków ma nadwagę, a 1/4 cierpi na otyłość
  • Szczególnie ten problem dotyczy dzieci: przyczyną jest przede wszystkim mało ruchu w połączeniu ze złą dietą, w której dominuje "śmieciowe jedzenie" i napoje z ogromną zawartością cukru

Dieta to nie zielone listki i koktajle

– Często pacjenci, przychodząc do mnie do gabinetu, uważają, że wiedzą lepiej i od razu mają wymyślone, jaką mają mieć dietę. Ale nasza rola polega na tym, aby ich wyedukować, wytłumaczyć, na czym to polega i wskazać im odpowiednią drogę – mówi dietetyk Patrycja Wojciechowska. – Bo dieta kojarzy się z wykluczeniami i ograniczeniami: ludzie myślą, że będą jeść sałatę i popijać zielonym koktajlem. A nie na tym to polega – nie możemy tracić radości z jedzenia, ze smakowania jedzenia. Zdrowe jedzenie ma być smaczne, a my mamy wskazać, jak to zrobić – tłumaczy.

– Nie można opuszczać żadnych składników pokarmowych. Np. tłuszcze są nośnikiem smaku, nadają go całemu daniu, więc nie możemy ich wyeliminować, bo będzie niesmacznie. Podobnie jest z innymi elementami. Żadnego składnika nie możemy więc pomijać w naszym nowym, zdrowym, zbilansowanym dietetycznie życiu – dodaje.

Dieta – zmiana na całe życie

– Wiele osób myśli, że postosuje dietę przez miesiąc, będzie mieć efekty i wróci do swoich starych nawyków żywieniowych. Ale niestety, to tak nie działa: to musi być zmiana na całe życie – wskazuje rozmówczyni Tomasza Miary. – Jeśli szybko zrzucamy wagę ciała, to zrzucamy przede wszystkim tę beztłuszczową masę: wodę, masę mięśniową. Często-gęsto mamy też dużo za niską kaloryczność diety, co skutkuje dodatkowo, że mamy jeszcze mniej tej beztłuszczowej masy ciała, co spowalnia nasz metabolizm. Dlatego później szybko wracamy do pierwotnej masy ciała – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Regularne posiłki to podstawa

– Pierwsza i najważniejsza rzecz to regularność posiłków: od tego trzeba zacząć. Co z tego, że będziemy stosować jakąś dietę, jak będziemy się nieregularnie odżywiać: będziemy pomijać posiłki, będziemy mieć za długie przerwy pomiędzy posiłkami, wówczas zazwyczaj podjadamy... – tłumaczy Trójkowa ekspertka podstawowe zasady. – Ustalmy, w jakich godzinach jemy, żeby te posiłki były co 3-4 godziny. I tej regularności pilnujmy, bo dzięki temu nie będziemy podjadać, będziemy w stanie utrzymać ujemny bilans kaloryczny, który jest kluczowy, żeby osiągnąć upragnioną masę ciała – wskazuje.


Posłuchaj

8:58
Wybór diety to dopiero początek długiej drogi (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Patrycja Wojciechowska (dietetyk)
Data emisji: 8.08.2022
Godzina emisji: 6.48

pr

Polecane