Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński - postać warta poznania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński - postać warta poznania
Zygmunt Szczęsny FelińskiFoto: www.polona.pl/domena publiczna

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin świętego arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. To postać mało znana, mimo że bardzo zasłużona. Sylwetkę arcybiskupa w audycji "Leniwe przedpołudnie" przytoczyła siostra Milenia Wilk ze zgromadzenia Franciszkanki Rodziny Marii.

– Cały rok 2022 świętowany jest jako rok jubileuszowy arcybiskupa Felińskiego. Urodził się na Wołyniu i był siódmym z jedenaściorga dzieci. Jego ojciec Gerard zmarł na gruźlicę, gdy późniejszy arcybiskup warszawski miał 10 lat. Pięć lat później jego matka została zesłana na Syberię za działalność patriotyczną  przytaczała w rozmowie siostra Milenia Wilk.

Podkreśla się, że duży wpływ wychowawczy na Zygmunta miała matka, która wprowadziła go na drogi życia wewnętrznego, ukazując kierunek myślenia i postępowania. To w domu rodzinnym Zygmunt nauczył się pobożności maryjnej. 

Moskwa-Paryż

Mimo trudnej młodości Zygmunt Szczęsny Feliński zdołał ukończyć studia matematyczne w Moskwie, a następnie humanistyczne w Paryżu. To właśnie w tym okresie zaprzyjaźnił się z Juliuszem Słowackim. Później był jedynym Polakiem obecnym przy śmierci wieszcza. 

Po upadku powstania poznańskiego późniejszy arcybiskup chciał podjąć pracę nad odrodzeniem wewnętrznym kraju. Podjął decyzję o przyjęciu stanu kapłańskiego i wstąpił do seminarium. 

Arcybiskup warszawski

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński przez szesnaście miesięcy - od lutego 1862 roku do czerwca 1863 roku - był metropolitą warszawskim. Został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 roku przez św. Jana Pawła II podczas mszy na krakowskich Błoniach. Jego kanonizacji dokonał papież Benedykt XVI w październiku 2009 roku. Ciało świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Posłuchaj

47:24
Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński - postać warta poznania (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 07.08.2022
Godzina emisji: 11.09

Polecane