"Jeden krok" – słuchowisko Krzysztofa Bizio [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jeden krok" – słuchowisko Krzysztofa Bizio [POSŁUCHAJ]
Krzysztof BizioFoto: Forum/Przekrój/Igor Omulecki

Sztuka Krzysztofa Bizio pod tytułem "Jeden krok" reprezentowała Teatr Polskiego Radia na XXI Festiwalu Dwa Teatry. 

Krzysztof Bizio jest architektem, prowadzi własną pracownię, ale też wykłada na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. W roli dramatopisarza debiutował na przełomie XX i  XXI wieku. Pierwsze  trzy jego tytuły ukazały się w zbiorze pod tytułem "Lament i inne sztuki" w 2003 roku.

W Teatrze Polskiego Radia powstało ponad 25 słuchowisk, będących realizacjami jego sztuk pisanych dla radia. Bohaterowie dramatów Krzysztofa Bizio to zwykli ludzie, posługujący się potocznym językiem, choć będącym zarazem językiem sztuki, nie – ulicy. 

"Jeden Krok"

"Jeden Krok" to słuchowisko drogi. Olaf, prowadzący bar przy jednym z przejść granicznych, zabiera podstępem w podróż swojego starszego kolegę. Ruszają w miejsce, w którym przed blisko pięćdziesięciu laty Władysław Stanisław odbywał zasadniczą służbę wojskową.

Starszy mężczyzna bez przerwy powraca myślami w tamte miejsca i czasy. Nie chce jednak zgodzić się na podróż, na którą w końcu przystaje, warunkując ją towarzystwem pracującej w barze młodej kelnerki Mariki. Dla całej trójki weekendowy wyjazd staje się zaskakującym wyzwaniem i sposobem na głębsze poznanie swoich towarzyszy.

Jest to opowieść o sile wspomnień, które nadają sens życiu, ale czasami zniewalają człowieka, a także o humorze i poszukiwaniu jasnych stron życia w każdej sytuacji. Podróży towarzyszy muzyka, która otwiera przed bohaterami kolejne miejsca i wspomnienia.

Posłuchaj

53:54
"Jeden krok" - słuchowisko Krzysztofa Bizio
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Krzystof Bizio – "Jeden krok" – 7.08.22. – 22.05.

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak

Obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Włodzimierz Press, Fabian Kocięcki

Czas trwania – 40’47” 

Polecane