"Francuski łącznik" płynie z pieśnią: Vangelis i Les Compagnons de la Chanson

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Francuski łącznik" płynie z pieśnią: Vangelis i Les Compagnons de la Chanson
Pieśń niesiona przez wodę i przygody. Szanty i ich historia w audycji "Francuski łacznik".Foto: Shutterstock

– Dziś czekają nas przygody jak piratów. Ale jeśli kogoś obrabujemy, to tylko z muzyki – zapowiadała Monika Małkowska i zaprosiła do wysłuchania audycji "Francuski łącznik" w Trójce. 

– Zwyczajem tych, co na morzu – pośpiewamy. Bo szanta to nic innego jak pieśń (po francusku śpiewać to chanter). Szanty wykonywano podczas pracy, żeby zsynchronizować czynności żeglarzy, a potrzebna ich była spora grupa do zajęć wymagających użycia dużej siły. Sten, który nadawał ton zespołowi śpiewających a cappella marynarzy, nazywa się szantymen i on niekiedy używał prostych instrumentów, by podbić muzycznie śpiew – wyjaśnia prowadząca audycję. 

Vangelis

Jako pierwszy podczas sobotniego spotkania wybrzmiał Vangelis i jego "Conquest of Paradise". Vangelis, czyli tak naprawdę  Ewangelos Odiseas Papatanasiu to grecki kompozytor muzyki filmowej. Cechą charakterystyczną jego kompozycji jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych. 

Edukację muzyczną zaczął jako czterolatek, a już dwa lata później dał pierwszy publiczny koncert, podczas którego zagrał swoje kompozycje. W dużej części był samoukiem, do końca życia nie poznał zasad zapisu nutowego. W latach 60. wyjechał do Paryża, gdzie w 1968 roku wraz z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem założył formację Afrodite's Child, której nagrania do dzisiaj w niektórych kręgach uważane są za kultowe. Po rozwiązaniu grupy w 1972 roku rozpoczął karierę solową, co zbiegło się także ze wzrostem popularności muzyki elektronicznej. W 1974 roku wydał pierwszą solową płytę "Earth".

W połowie lat 70. Vangelis przeniósł się do Londynu, gdzie założył studio nagraniowe i zaczął rejestrować kolejne płyty budujące jego pozycję na rynku muzycznym. Równocześnie skomponował także muzykę filmową, co w 1982 roku przyniosło mu Oscara za kompozycję do "Rydwanów ognia" w reżyserii Hugh Hudsona. Film uznawany jest za jeden z klasyków kina.

André Rieu - Conquest of Paradise (Live at the Amsterdam Arena) / André Rieu

Les Compagnons de la Chanson

Kolejno usłyszeliśmy Les Compagnons de la Chanson w utworze "Marin". Les Compagnons de la Chanson to francuska grupa wokalna, wywodząca się z Lyonu. Zespół został założony w czasach II wojny światowej i  składał się pierwotnie z dziewięciu muzyków. W swojej działalności artyści interpretowali stare, francuskie melodie, zapożyczone z folkloru. Swój ostatni koncert dał w walentynki. 1946 roku. 

Posłuchaj

51:21
"Francuski łącznik" płynie z pieśnią: Vangelis i Les Compagnons de la Chanson (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 06.08.2022
Godzina emisji: 15.07

Polecane