"Świat do trzeciej" – zapraszamy na podsumowanie tygodnia
Sytuacja na Ukrainie, napięcia między Serbią a Kosowem, komentarze W. Orbána - na podsumowanie mijającego tygodnia zapraszamy w audycji "Świat do trzeciej" w Trójce.
Ukraińska ludność nadal przebywa w schronach. Na zdjęciu siedemdziesięcioletnie małżeństwo.
Foto: Ken Cedeno/ Newscom/ PAP
Strategia globalistycznych przywódców prowadzi do eskalacji i wydłużenia wojny na Ukrainie – oświadczył w czwartek premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji konserwatystów Conservative Political Action Committee (CPAC) w Dallas w Teksasie. Wezwał przy tym do negocjacji między USA i Rosją.
– W moim przekonaniu, strategia globalistycznych przywódców eskaluje i przedłuża wojnę, zmniejszając szanse na pokój – powiedział węgierski premier podczas największej imprezy skupiającej amerykańskich konserwatystów. – Jak dodał, jeśli USA nie odbędą rozmów z Rosją i nie zawrą pokoju, Europa stanie "na skraju gospodarczej przepaści – powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że Budapeszt jest "w pełnej solidarności z Ukrainą". "Tylko silni przywódcy są zdolni zawrzeć pokój" – podkreślił. W swoim wystąpieniu Orban wiele miejsca poświęcił krytyce liberałów i obecnej administracji USA.
– Musimy szanować rząd Stanów Zjednoczonych (...), ale jest też druga strona monety. Wasza administracja wywiera na Europę, zwłaszcza na Brukselę, ogromną ideologiczną presję – powiedział Orban. Jak dodał, podczas kadencji Baracka Obamy Waszyngton starał się wymusić na jego rządzie zmianę konstytucji "zgodnie z globalistycznymi liberalnymi koncepcjami".
Polityk stwierdził, zwracając się do uczestników konferencji, że amerykańscy Demokraci "nienawidzą nas tak samo, jak nienawidzą was", a liberałowie i komuniści są jednym i tym samym. – Jeśli nie wierzycie, że liberałowie i komuniści, to samo, zapytajcie Węgrów. My walczyliśmy z jednymi i z drugimi i ich pokonaliśmy – wskazał Orban. Dodał, że konserwatyści "nie mogą walczyć za pomocą liberalnych metod", ale własnych, bo znajdują się na wojnie kulturowej. Podał przykład swojej walki przeciwko migracji i wprowadzanie polityki prorodzinnej. "Jestem tu, by powiedzieć wam, że powinniśmy zjednoczyć siły" – oznajmił.
Ponadto w audycji:
- Aktualna sytuacja wojenna na Ukrainie. Gość: generał Roman Polko;
- Napięcia między Serbią a Kosowem, z czego wynika konflikt i jak blisko wojny byliśmy w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia? Gość: Tomasz Żomaczuk PISM;
- Napięcia chińsko-amerykańskie z perspektywy Waszyngtonu. Czego można spodziewać się po wyborach? Gość: Artur Wróblewski, Uczelnia Łazarskiego, amerykanista, politolog;
- O bieżących komentarzach W. Orbána wobec wojny na Ukrainie, sankcji przeciwko Rosji, dalszych scenariuszach, które komentuje się w węgierskich mediach oraz o reakcji Węgier na zaognienie sytuacji między Serbią a Kosowem. Gość: Piotr Piętka z Budapesztu;
- Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie z perspektywy Tajwanu, rys historyczny poprzednich tzw. trzech kryzysów tajwańskich (1954, 1958 i 1996) i perspektywy politycznych zmian przed XX Kongresem Komunistycznej Partii Chin. Gość: dr Maciej Gaca, sinolog, dyplomata, założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie, w latach 2015–2019 dyrektor generalny Biura Polskiego w Tajpej;
- Środek od środka - Rocznica zrzucenia pierwszej w historii bomby atomowej na Hiroszimę. Kokura, czyli Kitakyushu;
- Bieżące decyzje litewskiego rządu odnośnie wykonywania lub nie wykonywania dyrektyw unijnych odnośnie blokowania tranzytu rosyjskich towarów do i z Kaliningradu. Każdy tydzień przynosi ostatnio zmiany o 180 stopni. Temat jest rozwojowy. Plus, jak Litwa komentuje obecnie zagrożenie ze strony Rosji, co mówią pozostałe kraje bałtyckie, czy któryś czuje się zagrożony i podatny na rosyjską dezinformację bardziej? Gość: Maciej Jastrzębski.
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 06.08.2022
Godzina emisji: 13.07