Magia kina... studyjnego. Na czym polega jego fenomen?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magia kina... studyjnego. Na czym polega jego fenomen?
Kina studyjne. Na czym polega ich model działania?Foto: Shutterstock

W środku lata do kina! I to nie dla ochłody. Tym razem Redbad wybrał się do kina studyjnego, by zrozumieć fenomen tych miejsc. Co odróżnia małe kina od wielkich multipleksów?

– Koniec kina wieszczono wielokrotnie, po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, gdy telewizja zagroziła temu medium wizyjnemu. Potem w latach osiemdziesiątych, gdy wchodził powszechny format wideo i wypożyczalnie kaset. Ostatnimi czasy zagrożenia upatrywano w płatnej telewizji i kanałach streamingowych – wyliczał w Trójce Dariusz Romanowski, filmoznawca oraz dyrektor jednego z opolskich kin studyjnych.

– Paradoksalnie każde kolejne "zagrożenie" przyczyniało się do rozwoju kina. Wszystkie te zakręty filmowej historii służyły tylko temu, by kino odnajdywało nowe ścieżki swojego rozwoju – dodał gość "Trzech gramów Redbada". 

Pandemia

 Pierwsze miesiące po zakończeniu lockdownu były trudne dla wszystkich kin. Wielu widzów z powodu obawy o zdrowie i życie bało się, by nie zarazić się w miejscu, które przeznaczone jest ku radości i wspólnym spotkaniom. To przecież jedna z funkcji współczesnego kina, możliwość porozmawiania z ludźmi, nawet obcymi  wyjaśniał Dariusz Romanowski.  Po wyjściu z sali kinowej obcy sobie ludzie wymieniają poglądy na temat tego, co przed chwilą przeżyli i zobaczyli  dodał.

Kino studyjne

– Kino studyjne to nie jest tylko oglądanie filmów. To jest atmosfera, spotkania bezpośrednio z twórcami i edukatorami – mówiła w jednej z rozmów w Polskim Radiu szefowa Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Na czym polega model działania kina studyjnego? Czy rzeczywiście małe kino jest lepsze?  Kino studyjne istnieje od prawie siedemdziesięciu lat. Nasze ma tę zaletę, że funkcjonuje w placówce młodzieżowej, działa więc na innych zasadach. Nie wyobrażam sobie jednak, jak trudny czas jest ze wszystkimi kiniarzami, którzy sami utrzymują swój obiekt i mają sale liczącą trzydzieści miejsc, które tak trudno było zapełnić w ostatnich miesiącach – podkreślił gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Posłuchaj

50:52
Magia kina... studyjnego (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 06.08.2022
Godzina emisji: 12.06


Polecane