Dodatek węglowy. "Zapewnienie ciepła to odpowiedzialność całej klasy politycznej"
2022-08-06, 10:08 | aktualizacja 2022-08-06, 11:08
Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli: Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej, Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy skomentowali w Programie 3 Polskiego Radia kwestie związane z uchwaleniem ustawy o dodatku węglowym.
Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym w wysokości trzech tysięcy złotych dla gospodarstw domowych. Tym samym posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która rozszerzała dodatek na wszystkie gospodarstwa, niezależnie od źródła ogrzewania.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła w Sejmie, że rząd w pierwszej kolejności pomaga odbiorcom węgla, ponieważ dużą część tej grupy stanowią osoby najgorzej uposażone. Poinformowała, że w pierwszej transzy rozliczania dodatku osłonowego 90 procent jego odbiorców stanowiły osoby opalające swoje domy węglem.
Ceny węgla w górę w całej UE
Anna Zalewska, mówiąc o uchwaleniu dodatku węglowego, podkreśliła, że "bardzo dobrze się stało, tym bardziej że ceny węgla szybują w całej Unii Europejskiej".
– To jest nie tylko kwestia wojny, ale również polityki klimatycznej, a przede wszystkim podatku, który Komisja Europejska nie tylko nałożyła, ale straciła absolutnie nad tym kontrolę – oceniła. – W tym systemie są instytucje finansowe, a 70 procent jest zarejestrowanych w rajach podatkowych – mówiła polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem Konrada Frysztaka "trzy tysiące złotych dodatku na węgiel nie załatwi domom ogrzewanym tym surowcem, że węgiel będzie".
– Mamy problemy jako kraj z jego dostępnością. Z jednej strony rząd zabiega o niego na rynkach międzynarodowych, a z drugiej spółki węglowe wyprzedają polski węgiel – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.
"Odpowiedzialność całej klasy politycznej"
Z kolei w opinii Norberta Kaczmarczyka "to jest odpowiedzialność i trudność przed całą klasą polityczną, by zapewnić ciepło nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale również dla sektora rolno-spożywczego".
– Sytuacja z energią w rolnictwie jest bardzo istotna z puntu widzenia półek sklepowych, ponieważ wojna toczy się na trzech poziomach – mówił poseł Solidarnej Polski.
Marek Sawicki ocenił, że "przyjęliśmy ustawę o dodatku węglowym w Sejmie, ale jednocześnie za chwilę rząd ma przedstawić nowy projekt".
– Jestem przekonany, że jeszcze w październiku będziemy dyskutować nad nową wersją dopłat do dopłat, ponieważ sytuacja w sektorze energetycznym jest niezwykle trudna – podkreślił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest rejestracja gospodarstwa w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek będzie można składać do 30 listopada. Wypłata dodatku będzie następować w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość), Konrad Frysztak (Koalicja Obywatelska), Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 6.08.2022
Godzina emisji: 9.05
IAR/nt