Duch Bieluch i kredowe korytarze. Zwiedzanie Chełma z Trójką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Duch Bieluch i kredowe korytarze. Zwiedzanie Chełma z Trójką
Do Chełma dotarł również Trójkowy kot, który wraz z dziennikarzami Trójki oczekiwał przybycia Dariusza Urbanowicza.Foto: Polskie Radio

Jedną z atrakcji turystycznych Chełma są podziemne kredowe korytarze. Można się nimi przespacerować wraz z przewodnikiem, a jeśli na drodze napotka się Ducha Bielucha, jest szansa, że spełni on nasze dowolne życzenie.

Kreda, jak sama nazwa wskazuje, powstała w okresie kredy, czyli prawie 150 milionów lat temu, gdy w miejscu większości dzisiejszych kontynentów były morza i oceany. W płytkim i ciepłym morzu, jakie występowało na naszych terenach, żyły prymitywne stworzenia zwane kokolitami, zawierające w sobie węglan wapnia. Gdy opadły na dno, ciężar wody sprasował je do postaci skały, którą dziś znamy jako kredę piszącą.

Bezpieczna kryjówka, źródło dochodu, naturalna lodówka

Częścią życia mieszkańców Chełma kreda stała się znacznie później. W źródłach pisanych z XIII wieku po raz pierwszy pojawiają się informacje o tym, że pod chełmską górą, w wydrążonych w kredzie lochach, mieszkańcy miasta ukrywają się przed najeźdźcami. W kolejnych wiekach kredę zaczęto wydobywać w celach handlowych, a powstałe dzięki temu korytarze służyły jako naturalna lodówka. – W naszych podziemiach przez cały rok panuje temperatura 9 stopni, przy prawie 70 procent wilgotności, a wielu miejscach nawet więcej – mówił w Trójce przewodnik Grzegorz Lankiewicz.

Do dziś w Chełmie wydobywa się kredę metodą odkrywkową, a następnie wykorzystuje ją jako surowiec do produkcji cementu. Przydaje się ona również rolnikom do odkwaszania ziemi i w wielu innych gałęziach przemysłu. Wciąż, choć już coraz rzadziej, jest ona też używana do pisania po szkolnych tablicach.

Podziemne życie Chełma

Jeszcze w XVIII wieku na sto domów, które stały w obrębie chełmskiego Starego Miasta, ponad osiemdziesiąt miało wejście do kredowych podziemi, pozostałych po kopalniach. Zmieniło się to po katastrofie z 1965 roku, kiedy zapadł się kawałek ul. Lubelskiej. Wówczas zlikwidowano większość wejść, natomiast pozostały ponad dwa kilometry korytarzy, z których ok. kilometra jest udostępniane zwiedzającym.


Posłuchaj

3:12
Historia chełmskiej kredy (Trójka na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Chełmskie korytarze kredowe mają dodatkową atrakcję w postaci Ducha Bielucha. Według legendy jest on duchem widniejącego w herbie Chełma białego niedźwiedzia. Nie jest specjalnie złośliwy, zamiast straszyć woli spełniać życzenia napotkanych ludzi.


Posłuchaj

4:32
Z wizytą w kredowych podziemiach Chełma (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Witold Lazar
Data emisji: 5.08.2022
Godziny emisji: 12.29, 12.36

kc

Polecane