Chełm – miasto pełne historii. Poznaj perełki archeologiczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chełm – miasto pełne historii. Poznaj perełki archeologiczne
Witold Lazar i jego gość - archeolog Stanisław Gołub - w studiu plenerowym TrójkiFoto: PR

Chełm to miasto bardzo ciekawe historycznie. Prowadzone na Górze Chełmskiej badania rzuciły nowe światło na jego historię. Odkryto wiele artefaktów z różnych epok, o czym opowiadał archeolog dr Stanisław Gołub podczas spotkania na chełmskim rynku.

Trójka zagościła w Chełmie w związku z zakończeniem drugiego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Podczas rozmowy z archeologiem doktorem Stanisławem Gołubem mogliśmy usłyszeć o niezwykłej specyfice tego regionu.

– To miejsce szczególne, miejsce pogranicza. Wybudowano tu zamek, budowlę biało-zieloną. Budowli z zielonego kamienia jest w Europie bardzo mało. Ponadto w cerkwi katedralnej znajdują się podziemia, krypty. To tam można znaleźć pozostałości cerkwi XIII-wiecznych – mówił gość audycji.

– Wiele tam ciekawych wątków, w tym nagrobki i wielki szkielet, o którym głośno było w mediach. Najważniejszym odkryciem jest jednak ceglany sarkofag w kształcie łodzi. Przypuszczalnie pochowany był w nim jeden z synów Daniela Romanowicza – mówił.

– W Chełmie znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc. To m.in. była siedziba biskupstwa. W podziemiach pochowani byli znamienici biskupi łuccy, m.in. ci zasłużeni w powstaniu listopadowym, oraz propagator obrazu Matki Boskiej Chełmskiej – wyliczał archeolog.

Zabytki wyjątkowe

– Krypty są szczególnym zabytkiem. Innym niż podobne obiekty w Polsce – zaznaczył gość Programu 3. – Zachęcam również do wizyty na Wzgórzu Katedralnym. To centrum świecko-sakralne od XIII wieku do czasów obecnych. Chętni mogą wejść na tamtejszą wieżę i podziwiać panoramę miasta. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, z pewnością znajdą się też publikacje i książki dotyczące historycznych walorów regionu – zauważył.

– Zachęcam również do obejrzenia bazyliki. Mamy tu zespół budowli późnobarokowych. Codziennie w okresie wakacyjnym dostępne są krypty, gdzie można zapoznać się z architekturą XIII- i XIV-wieczną oraz funeralną – zachęcał. – Dodam, że to obiekt szczególny. Są tam mężczyźni pochowani w obrządku ruskim i co bardzo rzadkie – kobieta z dzieckiem – podsumował.

Posłuchaj

4:00
Chełm archeologią i historią stoi. Rozmowa z archeologiem (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Badania archeologiczne 

Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 

Wieża w Stołpiu koło Chełma jest jednym z elementów kompleksu budowli wzniesionych prawdopodobnie ze względu na bijące wokół źródliska stanowiące obiekt kultu jeszcze w czasach pogańskich. Wieża jest przykładem zabytku kultury rusko-bizantyjskiej, pozostałości podobnych obiektów znajdują się na Wołyniu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Witold Laza
Data emisji: 5.08.2022
Godzina emisji: 11.11

Polecane