"Zapraszamy na weekend" z Chełma [POSŁUCHAJ RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zapraszamy na weekend" z Chełma [POSŁUCHAJ RELACJI]
Dariusz Urbanowicz i Witold Lazar na mecie drugiego odcinka Trójkowego Rajdu Rowerowego w ChełmieFoto: PR

Tym razem studio audycji "Zapraszamy na weekend" i tym samym studio II etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego jest w Chełmie. Na miejsce, po dwustukilometrowej podróży przybył już niestrudzony Dariusz Urbanowicz. O atrakcjach miejsca i niezwykłych miejscach czekających na turystów mogliśmy posłuchać w specjalnej audycji Programu 3 Polskiego Radia. 

  • W Programie 3 Polskiego Radia trwa "Trójkowy Rajd Rowerowy" – seria wakacyjnych rowerowych wypraw po Polsce.
  • W pięcioetapową podróż na dwóch kółkach wyruszył dziennikarz sportowy Trójki, Dariusz Urbanowicz. Łącznie – pokonując trasę wiodącą z Soliny do Gdańska – przejedzie on aż 1250 kilometrów. 


Dariusz Urbanowicz w tym tygodniu pokonał dwieście kilometrów drogi - z Rzeszowa do Chełma. Dziennikarz Trójki wystartował w czwartek, 4 sierpnia, by na metę przybyć dzień później. Do celu swej podróży dojechał w trakcie specjalnej audycji i opowiedział o wrażeniach z wyprawy.

– Zbliżając się do Chełma czekało na mnie coraz więcej podjazdów i zjazdów. Cały odcinek przebiegł bardzo przyjemnie. Miałem też grupę powitalną i mały peleton. Odświeżyło mi to głowę, cieszę się, że po samotnym pedałowaniu mogłem jechać w grupie i z kimś porozmawiać – relacjonował Dariusz Urbanowicz tuż po przybyciu na metę drugiego etapu.

Posłuchaj

0:57
Dariusz Urbanowicz na mecie drugiego odcinka Trójkowego Rajdu Rowerowego (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

6:33
Dariusz Urbanowicz podsumowuje II etap Trójkowego Rajdu Rowerowego (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

   

"

 

Chełm. Miasto przyjazne turystom i nie tylko

 Chełm kojarzy się przede wszystkim z kredą i wieżą w Stołpiu. Niektórym również z korkami do granicy. Chełm jest klimatycznym miastem, a na swoim terenie ma wiele ciekawych obiektów. Należą do nich m.in kościoły. Obecnie w części z nich trwają prace archeologiczne. Mamy nadzieje, że ich wyniki, pozwolą nam jeszcze lepiej poznać historię tego terenu – mówiła w Trójce  Magdalena Mąka z Muzeum Historii Ziemi Chełmskiej.

Posłuchaj

2:59
Atrakcje Chełma. Co warto zobaczyć? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na sportowo i z duchem czasu 

Chełm słynie również ze sportu, o czym na antenie Programu 3 Polskiego Radia opowiadał Krzysztof Nowacki z "Kuriera Lubelskiego".

Posłuchaj

2:24
Lubelszczyzna słynie ze sportu. Jakiego? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:21
Turystyka rowerowa na Lubelszczyźnie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gratka dla miłośników historii 

Prowadzone badania na Górze Chełmskiej rzuciły nowe światło na historię miasta. Jedną z sensacyjnych odkryć było odnalezienie dwumetrowego szkieletu z XIII wieku. Odkrycia archeologiczne na ziemi chełmskiej to dużo artefaktów z różnych epok. Były to monety, elementy wykończeniowe i bogate zdobienia z XVII wieku, o czym w Trójce opowiadał doktor Stanisław Gołub, archeolog.

Posłuchaj

4:00
Chełm archeologią i historią stoi. Rozmowa z archeologiem (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Witold Lazar i jego gość  archeolog Stanisław Gołub w studiu plenerowym Trójki. Witold Lazar i jego gość  archeolog Stanisław Gołub w studiu plenerowym Trójki. / PR

200 kilometrów z Rzeszowa do Chełma 

Dariusz Urbanowicz meldował się ranną porą z ostatniego odcinka trasy. – Jestem dwa kilometry od pomnika Jakuba Wędrowycza. Jego przygody spisał Andrzej  Pilipiuk. Jadę się mu więc pokłonić – relacjonował o poranku w Trójce dziennikarz. – Od Chełma dzieli mnie niespełna czterdzieści kilometrów. Wjeżdżam do Wojsławic, z których pochodzi Jakub. Spotkam się tu z peletonem lokalnych kolarzy, którzy odeskortują mnie na metę, wprost do naszego studia. Na liczniku w tej chwili mam 215 kilometrów – mówił. 

Posłuchaj

1:45
Relacja Dariusza Urbanowicza z drugiego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego (Pora na Trojkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Chełm kredą stoi

Wspólnie z przewodnikiem zwiedzimy również podziemia kredowe w Chełmie, które są unikatową na skalę światową labiryntem podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej. Złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta, ciągnąc się na kilku kondygnacjach. 

Posłuchaj

3:31
Labirynty z kredy. Z wizytą w podziemiach Chełmu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Trójka na dwóch kółkach, czyli Trójkowy Rajd Rowerowy 

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów uruchamiane jest plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 jest nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza można z kolei wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

Kolejne odcinki:

  • Białystok  12 sierpnia, podczas audycji "Zapraszamy na weekend", w godz. 10.00-13.00
  • Olsztyn  19 sierpnia, podczas audycji "Zapraszamy na weekend", w godz. 10.00-13.00
  • Gdańsk  25 sierpnia, podczas audycji "Zapraszamy na weekend", w godz. 10.00-13.00.

Pierwszy etap już za nami

Długość pierwszego etapu Solina - Przemyśl w linii prostej wynosi ok. 70 km. – Ale ja nie byłbym sobą, gdybym sobie troszeczkę nie utrudnił – mówił tuż przed startem Dariusz Urbanowicz. Ostatecznie trasa etapu liczyła ok. 170 kilometrów i przebiegała po górach o przewyższeniu sięgającym 2,5 tys. metrów. – Trochę się boję tych gór i tych najdłuższych podjazdów – przyznał przed startem dziennikarz sportowy Trójki, który zabrał z sobą zapas witamin i batoników, by po drodze wspomagać się nimi w razie kryzysów energetycznych. 

Czytaj także: 

***

Na audycję "Zapraszamy na weekend" w piątek (5.08) w godz. 10.00-13.00 zaprasza Witold Lazar. 

mat. pras. /rk / zch

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych relacji i słuchania Programu 3 Polskiego Radia.

Polecane