Letni trening? Co zjeść dla wzmocnienia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Letni trening? Co zjeść dla wzmocnienia?
Jak przekonuje dietetyk, latem warto postawić na orzeźwiające owoce i warzywa. Odpowiedni dobór składników, jest szczególnie istotny w przypadku osób uprawiających aktywność fizyczną. Foto: Shutterstock

Lato to czas, w którym wielu decyduje się na aktywność fizyczną. Jeśli nawet podczas ciepłych dni nie chcemy rezygnować z treningów, warto wzmocnić swój organizm prawidłową dietą. Co jeść latem, by dostarczyć organizmowi odpowiednie substancje? 

– W czasie tak wysokich temperatur ponawiam apel, by trenować bladym świtem lub wieczorem. Ważne też, by solidnie się nawadniać: najlepsza będzie woda ze szczyptą soli, posłodzona miodem i z dodaną do smaku cytryną – mówił w audycji "Biegam, bo lubię" Krzysztof Łoniewski.

A co jeść, by wzmocnić organizm po treningu? – Po wysiłku potrzebujemy cukrów prostych. Nie polecam jednak, by sięgać po słodycze. Latem jak najbardziej sprawdzą się zdrowe, orzeźwiające, świeże owoce. Zalicza się do nich arbuz, który dodatkowo bardzo nas nawodni. Mogą to być również owoce jagodowe, takie jak borówki, jeżyny, maliny. Wszystkie one mają działanie przeciwutleniające – wyliczała w audycji Hanna Stunicka-Fiedorow, dietetyk. 

Nie tylko owoce

 Sezonowe owoce można połączyć z nabiałem, który też jest orzeźwiający. Mam tutaj na myśli kefir, jogurt, maślankę lub zsiadłe mleko. Lato to dobry moment na ochładzające produkty – zaznaczyła dietetyk. – Uważam, że w tym czasie warto postawić również na fajną, zdrową sałatę, która w podstawie będzie miała przeciwzapalne, nawadniające warzywa, szczególnie coś zielonego. Możemy dodać do niej również kaszę, ciemny ryż albo pełnoziarnisty makaron. To wszystko dobrze komponuje się z lekkim białkiem typu ryba czy kawałek grillowanego kurczaka – podsumowała Hanna Stunicka-Fiedorow.

Posłuchaj

3:21
Letnia dieta biegacza. Co jeść, by wzmocnić organizm? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 28.07.2022
Godzina emisji: 11.25

Polecane