Zły sen zmorą Polaków. Jak go poprawić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zły sen zmorą Polaków. Jak go poprawić?
Dobry sen to podstawa dobrego samopoczuciaFoto: Shutterstock / Olena Yakobchuk

Dorosły człowiek potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu, a chcąc dobrze się wyspać, powinniśmy zacząć się wyciszać już trzy godziny przed pójściem do łóżka. Warto mieć też własne rytuały pomagające wejść w objęcia Morfeusza.

Z badań wynika, że nie wysypia się co drugi Polak. Wiąże się to z naszym trybem życia, którego efektem jest częste niedosypianie. Na dodatek otaczają nas zewsząd źródła światła, które hamują wydzielanie w naszym organizmie melatoniny odpowiedzialnej za dobry sen. Jednym z najbardziej powszechnych szkodników jest smartfon, w którego ekran wpatrujemy się nawet po wejściu do łóżka. – Hamuje on produkcję melatoniny z powodu niebieskiego światła, które daje sygnał: "nie śpij", na dodatek te treści są często bardzo wciągające i emocjonujące. A żeby zasnąć, potrzeba spokoju i wyciszenia psychicznego – tłumaczyła w Trójce Karolina Wincewicz-Cichecka, psychoterapeutka i specjalistka od zaburzeń snu.

Zdaniem ekspertki do zasypiania powinniśmy zacząć się przygotowywać już trzy godziny przed udaniem się na spoczynek, a nocny sen nie powinien trwać krócej niż siedem godzin. Warto też mieć wieczorne rytuały, takie jak ciepła kąpiel czy ćwiczenia relaksacyjne, zwłaszcza trening Jacobsona, który wszedł już do kanonu leczenia bezsenności. Co jeszcze ma znaczenie? – Na pewno regularne pory kładzenia się i spania. Nie odsypiamy w weekendy! Powoduje to tzw. społeczny jet lag, którego efektem są na przykład zaburzenia koncentracji – mówiła rozmówczyni Karola Gnata.

Bezsenność niejedno ma imię

Bezsenność początkowo ma charakter przygodny, związany z jakimś czynnikiem stresującym obecnym w naszym życiu. Kolejnym etapem – według naukowych kryteriów – jest bezsenność krótkotrwała, która może następnie przejść w fazę przewlekłą, jeśli zastosujemy złą metodę radzenia sobie z tym problemem. – Czyli, jak to często bywa przy tych zaburzeniach, wchodzimy w błędne koło. Na przykład myślimy: "Mam za sobą bezsenną noc, więc będę się oszczędzać, nie pójdę na siłownię czy odeśpię". To powoduje, że sen zaczyna się rozwarstwiać, fragmentaryzować – tłumaczyła Karolina Wincewicz-Cichecka.

Specjalistka zwróciła uwagę, że bezsenność często jest wtórnym zaburzeniem w stosunku do depresji, lęków czy stresorów. Natomiast efekty uboczne jednorazowego niewyspania, takie jak rozkojarzenie czy problemy z koncentracją, niejednokrotnie wynikają z naszej autosugestii, jeśli nadajemy bardzo duże znaczenie temu, że mamy za sobą ciężką noc.


Posłuchaj

7:22
Jak poprawić jakość snu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Karolina Wincewicz-Cichecka (psychoterapeutka, specjalistka od zaburzeń snu)
Data emisji: 4.08.2022
Godziny emisji: 6.46

kc

 

Polecane