Ciepło wieczornych dźwięków. Cocteau Twins, Arcade Fire i inni

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Ciepło wieczornych dźwięków. Cocteau Twins, Arcade Fire i inni
Arcade Fire na scenieFoto: Brian de Rivera Simon/Getty AFP/East News

– Chciałam się z państwem podzielić ciepłem – zapowiedziała Justyna Grabarz na początku audycji, w której zastępowała Mateusza Tomaszuka w roli gospodarza "Konstelacji M.". Usłyszeliśmy muzykę m.in. takich zespołów, jak The Smile, Cocteau Twins oraz Arcade Fire.

"Skirting on the Surface" to kompozycja znana od lat fanom wokalisty Thoma Yorke'a, który wykonywał ją na koncertach wraz z zespołami Atoms for Peace i Radiohead. Jednak dopiero teraz doczekała się ona wersji studyjnej, zamykającej album "A Light for Attracting Attention", firmowany nazwą The Smile. Justyna Grabarz przyznała, że to jedna z jej ulubionych płyt tego roku. – Za każdym razem, kiedy jej słucham, czuję że to są dźwięki, które rozlewają się po całym ciele, budząc wyjątkowe ciepło. Dziś chciałabym się z państwem podzielić tym ciepłem – mówiła prowadząca audycję.

Chwilę później usłyszeliśmy utwór "There Were Bells" Briana Eno. Legendarny muzyk i producent zaprezentował go po raz pierwszy na ubiegłorocznym koncercie na greckim Akropolu. – Pomyślałem, że jesteśmy w miejscu narodzin zachodniej cywilizacji, prawdopodobnie jesteśmy świadkami jej końca – tak artysta tłumaczył pesymistyczną wymowę swojego nowego dzieła. Jesienią tego roku ma się ukazać 22. studyjny album w dorobku Brytyjczyka, zatytułowany "Foreverandevernomore".

źródło: YouTube / Brian Eno

Perełki z archiwum

Nie ma raczej co liczyć na nowe nagrania grupy Cocteau Twins, która zakończyła działalność ćwierć wieku temu. Dlatego pozostaje sięgać po stare płyty tej jednej z najciekawszych brytyjskich formacji lat 80. i 90., takie jak "Heaven or Las Vegas". Właśnie z niej pochodzi zaprezentowana w "Konstelacji M." piosenka "Frou-frou Foxes In Midsummer Fires".

2 sierpnia minęła 12. rocznica wydania albumu "Suburbs" zespołu Arcade Fire. To była dobra okazja, by sięgnąć po dwa utwory z longplaya, który przyniósł Kanadyjczykom najważniejsze nagrody amerykańskiej i brytyjskiej branży muzycznej: Grammy i BRIT Awards. Tryptyk uzupełniła kompozycja "Song on the Beach", zawarta na stworzonej przez Arcade Fire i nominowanej do Oscara ścieżce dźwiękowej do filmu "Her".


Posłuchaj

51:29
Ciepło wieczornych dźwięków (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. THE SMILE – "Skirting on the Surface"
 2. BRIAN ENO – "There Were Bells"
 3. SUN'S SIGNATURE – "Bluedusk"
 4. COCTEAU TWINS – "Frou-frou Foxes in Midsummer Fires"
 5. FONTAINES D.C. – "Sunny"
 6. ARCADE FIRE – "The Suburbs"
 7. ARCADE FIRE – "The Suburbs (Continued)"
 8. ARCADE FIRE – "Song on the Beach"
 9. SLOWDIVE – "Rutti"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Justyna Grabarz
Data emisji: 2.08.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane