Atrakcje Kociewia: zamek w Gniewie, katedra w Pelplinie i Arboretum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Atrakcje Kociewia: zamek w Gniewie, katedra w Pelplinie i Arboretum
Dużą część Kociewia stanowią Bory Tucholskie Foto: Shutterstock.com/Shaiith

Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, który obejmuje lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Co ciekawego znaleźć można w tamtejszych rejonach? O tym w Trójkowym cyklu "W Polskę".

Kociewie tworzą powiaty: starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego. – Naszymi sąsiadami są Kaszubi, blisko znajdują się ciekawe regiony, takie jak Żuławy. Łatwo do nas dojechać. Jesteśmy świetnie skomunikowani z resztą kraju. W krajobrazie naszego regionu dominują lasy, czyli Bory Tucholskie. Z kolei po wschodniej stronie Kociewia oglądać można doliny rzeczne – mówił w Trójce Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej. 

Zamki i rekonstrukcje historyczne  

 Można u nas trafić także na niejeden zamek. Najważniejszy to ten pokrzyżacki, znajdujący się w Gniewie. Obiekt został świetnie zrewitalizowany. W przestrzeni idealnie współgra też z całym miasteczkiem. Na terenie zamku odbywa się mnóstwo imprez związanych z odtwórstwem historycznym. W sierpniu zapraszamy na bitwę dwóch Wazów. Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga przygotowania, również fizycznego, oraz stroju z epoki. Nie wszyscy mogą więc wziąć czynny udział w samej bitwie, ale każdy już może odwiedzić Gniew w tym czasie, przyjrzeć się rekonstrukcji i skorzystać z przygotowanych atrakcji  zachęcał gość Programu 3 Polskiego Radia.  

Wydarzenia historyczne to także okazja, by zasmakować lokalnych dań z epoki. – W tamtym czasie było to jadło tłuste, które pozwalało podtrzymać siły do walki. Do tego z pewnością dochodziły również trunki. Wszystko to będzie możliwe do zakupienia na naszym festiwalu – dodał. 

Czytaj także:

Posłuchaj

5:08
Atrakcje Kociewia: zamek w Gniewie, katedra w Pelplinie i Arboretum (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pelplin i Arboretum 

 Będąc na Kociewiu, warto odwiedzić Pelplin i najpiękniejszą polską katedrę. W tamtejszym muzeum można zobaczyć m.in. egzemplarz Biblii Gutenberga. Jeśli ktoś woli jednak obcować z przyrodą, zachęcam do odwiedzenia kompleksu ogrodu dendrologicznego Arboretum  usłyszeliśmy w audycji "W Polskę". 

Kociewie - nieznana kraina w jeden dzień / Północna TV

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemW Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Gość: Piotr Kończewski (Lokalna Organizacja Turystyczna w Kociewiu)
Data emisji: 03.08.2022
Godziny emisji: 9.37

Polecane