"Niepokój przychodzi o zmierzchu" – wystawa twórców urodzonych na przełomie wieków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Niepokój przychodzi o zmierzchu" – wystawa twórców urodzonych na przełomie wieków
Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 1997-2022Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/Dzięki uprzejmości artystki

To pierwszy tak obszerny pokaz prac kilkudziesięciu młodych artystów. Wystawa "Niepokój przychodzi o zmierzchu" ukazuje dzieła twórców urodzonych w latach 90. XX i na początku XXI wieku. Jak "dzieci transformacji" oceniają obecną sytuację i swoje szanse?

Prace w większości powstały w ciągu ostatnich trzech lat. Wyraźnie wspólne temu pokoleniu są poczucie zagubienia i niezrozumienia, strachu, przeczuwanie nadciągającego kataklizmu, lęk o przyszłość, również ekonomiczną, brak zgody na rzeczywistość.

Efektem staje się sztuka, w której prym wiodą czarnowidztwo, fantazjowanie na tematy ekologiczne i kosmiczne, nastroje cierpiętnicze i delektowanie się bólem, niepewność płciowej tożsamości, a także, w nieuświadomionym poczuciu braku duchowości, szukanie rekompensaty w magii, przywoływanie dawnych wierzeń w istoty "pozaludzkie", choć bytujące wśród ludzi.

Życie w czasach kryzysu

– Współczesne nam czasy trudno zdefiniować przez pojęcia eskapizmu. Z pewnością nie są jednak optymistyczne. Mamy przecież do czynienia z postępującą apokalipsą, kryzysem klimatycznym, wojnami kulturowymi i rozpadem sfery publicznej w wielu miejscach. Współczesne nam czasy to też walka w sferze praw człowieka. Czasy nie napawają optymizmem, nie mówiąc już o aktualnie toczącej się wojnie na Ukrainie. Po trzech falach pandemii stała się ona kolejnym momentem kryzysowym, z którym wszyscy musimy sobie radzić – wyliczała w "Klubie Trójki" Natalia Sielewicz, współkurator wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

– Najmłodsze pokolenie to pokolenie stałych kryzysów, które funkcjonuje bez przerwy oddechu. To świat sprzecznych informacji, w których musimy się odnaleźć.  To właśnie w performansie możemy wypracować sobie mechanizmy mierzenia się z upiorną rzeczywistością, której doświadczamy na co dzień – dodała. 

Odpowiedź na trudne czasy 

– Kryzysy i ich kumulacja doświadczają nas wszystkich. Artyści to grupa, która szczególnie zwraca na nie uwagę. To, co próbuje zaproponować, to strategia radzenia sobie z rzeczywistością kryzysową, ucieczka w sen, marzenia, czary i realizm magiczny. To tylko jedna ze strategii, dość silnie teraz reprezentowana – podkreśliła w Trójce. 

– Na wystawie "Niepokój przychodzi o zmierzchu" można zobaczyć i poznać praktyki artystyczne, które jednak są próbą odpowiedzi na te wcześniej wymienione kryzysy. Należą do nich praktyki opiekuńcze, aktywistyczne, budujące wspólnotę. Środowisko artystów nie tylko ucieka, ale też proponuje wiele rozwiązań, na które pytanie, czy jesteśmy w stanie się otworzyć – podsumowała Magdalena Komornicka, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w warszawskiej Zachęcie.


Posłuchaj

51:50
Niepokój wedle potrzeb. Twórcy z przełomu wieków (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Magdalena Komornicka (kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w warszawskiej Zachęcie), Natalia Sielewicz (współkurator wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 21.08


Polecane