Leszek Możdżer i filharmonicy lwowscy na festiwalu w Krośnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leszek Możdżer i filharmonicy lwowscy na festiwalu w Krośnie
Leszek Możdżer będzie gwiazdą Young Arts FestivalFoto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

Leszek Możdżer i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej wystąpią na Young Arts Festival w Krośnie. Tegoroczna edycja wielogatunkowej "muzycznej odysei" odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia.

Young Arts Festival odbywa się w Krośnie nieprzerwanie od siedmiu lat. Nawet pandemia COVID-19 nie przerwała ciągłości imprezy, z tym że przez dwa lata miała ona bardziej kameralny charakter – niemożliwe było na przykład organizowanie koncertów z udziałem orkiestry.

W programie tegorocznej, pełnowymiarowej edycji festiwalu znajdzie się wiele gatunków muzycznych: od funku i muzyki elektronicznej przez improwizacje i barok aż do symfoniki. Tę "muzyczną odyseję" rozpocznie 12 sierpnia kwartet Kingi Głyk, 25-letniej basistki o uznanej renomie w świecie jazzu. – Ona wynosi grę na gitarze basowej na zupełnie nowy poziom, pokazuje jej bardzo liryczną, kobiecą stronę – mówił w Trójce Bartek Tełewiak, dyrektor artystyczny festiwalu.


Posłuchaj

4:00
Young Arts Festival 2022 w Krośnie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Największą gwiazdą Young Arts Festival będzie Leszek Możdżer, który grał tam już pięć lat temu. Wtedy jednak wystąpił solo, a tym razem będzie mu towarzyszyła AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert będzie oparty na materiale z albumu "Earth Particles", nagranym przez Możdżera w 2017 roku wraz z orkiestrą Holland Baroque. – Współpraca z Leszkiem, jak zawsze, była bardzo przyjemna. Zgodził się właściwie od razu, bo chyba ma sentyment do Krosna – opowiadał gość "Trójki do trzeciej".  

Wielkim wydarzeniem będzie zamykający festiwal koncert Orkiestry Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej. W jej siedzibie – przekształconej częściowo w magazyn rzeczy wysyłanych na front – wciąż odbywają się próby i koncerty transmitowane w internecie. – Niezmiernie cieszymy się z tego, że Filharmonia Lwowska będzie na swoim pierwszym koncercie poza granicami kraju właśnie w Krośnie – mówił Bartek Tełewiak.


Posłuchaj

2:29
Leszek Możdżer i inne gwiazdy Young Arts Festival (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ciekawostką jest fakt, że koncerty w ramach Young Arts Festival odbywają się nie tylko w przeznaczonych do tego salach, ale też w różnych nietypowych lokalizacjach na terenie Krosna – w przeszłości były to m.in. szkolny dziedziniec, balkon kamienicy, kościół i hangar lotniczy.

Bilety na tegoroczny festiwal wciąż są do kupienia za pośrednictwem internetowej strony tego wydarzenia.

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bartek Tełewiak (dyrektor artystyczny Young Arts Festival)
Data emisji: 2.08.2022
Godziny emisji: 13.29, 13.37 

kc


Polecane