Pomóc osobom z Ukrainy z niepełnosprawnościami [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomóc osobom z Ukrainy z niepełnosprawnościami [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami umożliwia przybyłym z Ukrainy skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji. Foto: Shutterstock

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami to inicjatywa, w ramach której Fundacja umożliwia uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców oraz skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji.

Centrum wspiera polskie i ukraińskie organizacje w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. Działają aktywnie na rzecz wyposażenia przejść granicznych między Polską a Ukrainą, a także punktów recepcyjnych. Pomagają budować poczucie bezpieczeństwa i zatroszczyć się o osoby, które potrzebują pomocy. Pomagają także w zdobyciu wózków inwalidzkich, gdyż osoby niepełnosprawne często zostawiają je po drodze, by łatwiej i szybciej dotrzeć do Polski.

– Jestem bardzo wdzięczna, widzę duży rezultat  mówi jedna z podopiecznych.  Mamy z panią taki system, że trochę do siebie mówimy, trochę pokazujemy, a czasami używamy translatora  wyjaśnia fizjoterapeuta. 

Ludzie historie i chęć niesienia pomocy

Alona przyjechała do Polski, bo nie czuła się bezpiecznie na Ukrainie. Mieszka w hostelu, porusza się na wózku inwalidzkim. W fundacji chce przejść kurs rehabilitacji. Jest sama w Polsce: jej rodzice nie zdecydowali się na przyjazd do Warszawy. Tęskni za nimi, codziennie sprawdza, czy zakończył się alarm przeciwlotniczy. W Polsce czuje się bezpiecznie, nie ma tylu barier dla osób niepełnosprawnych co w jej kraju. Ale chce wrócić, bo jej serce zostało na Ukrainie.

 Projekt powstał bardzo szybko, już w pierwszych godzinach po tym, jak dowiedzieliśmy się, co zaczęło dziać się na Ukrainie. Wiedzieliśmy, że tam będzie potrzebna pomoc. Kiedy wojna przybrała taki wymiar, pierwszym odruchem było znalezienie pomocy na miejscu. Szybko zorientowaliśmy się jednak, że w Polsce będziemy musieli zmierzyć się z falą uchodźców i tym, że przyjadą do nas również osoby z niepełnosprawnościami. Ci ludzie mają specyficzne potrzeby, które w jakiś sposób były realizowane w ich kraju. Wiedzieliśmy, że zjawią się w Polsce bez niczego i trzeba będzie im pomóc. Szybko otrzymaliśmy informację z granicy kraju, że się nie mylimy. Musieliśmy reagować  podkreślił Krzysztof Dobies, dyrektor fundacji.


Posłuchaj

21:22
Pomóc osobom z niepełnosprawnościami z Ukrainy (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł reportażu: "Z pomocą"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 02.08.2022
Godzina emisji: 22.12

Polecane