Współpraca, zdrowie psychiczne i wielka niewiadoma. Studenci UW w nowym raporcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współpraca, zdrowie psychiczne i wielka niewiadoma. Studenci UW w nowym raporcie
Dzisiejsi studenci wolą z sobą współpracować, niż być lideramiFoto: Shutterstock / 4 PM production

Młodzi ludzie nie marzą o tym, aby być liderami, za to zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest równowaga psychiczna, umiejętność współpracy czy krytyczne myślenie – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Według ekspertów może to dobrze rokować ich zawodowej karierze.

Wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzono badania mające ustalić, jak nieprzewidywalne wydarzenia wpływają na ich plany dotyczące życia i przyszłej kariery zawodowej. Oprócz pandemii i spowodowanej nią nauki zdalnej młodzi ludzie musieli się mierzyć w ostatnich latach na przykład z przedmaturalnymi strajkami nauczycieli czy radykalnymi zmianami programów nauczania.

Istotne kompetencje człowiecze

Interesujące wnioski z badania przyniósł opublikowany niedawno raport z tych badań, zatytułowany "JustStart2". Okazało się, że za najważniejsze kompetencje przyszłości studenci uznali inteligencję emocjonalną, umiejętność współpracy, efektywne komunikowanie oraz krytyczne myślenie, czyli tzw. kompetencje miękkie, nazywane też człowieczymi. Ale jednocześnie wyszło na jaw, że młodzi ludzie mają niską odporność na stres.

Coraz bardziej powszechne i akceptowane jest więc sięganie przez młodych ludzi po profesjonalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. To jednak nie musi oznaczać, że w dłużej perspektywie będziemy mieli szczęśliwsze społeczeństwo. – Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. To pokolenie jest bardzo wrażliwe na frustracje. Porażki czy trudności wywołują w nim bardzo silne reakcje. Myślę, że jest duży potencjał, żeby społeczeństwo było bardziej świadome i szczęśliwe, ale to zależy od tego, jak oni sobie z tym poradzą – mówiła w Trójce psycholog Iwona Startek.


Posłuchaj

3:33
Wnioski z raportu "JustStart2" Uniwersytetu Warszawskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z raportu "JustStart2" wynika również, że większość młodych ludzi wcale nie marzy o byciu liderami, przynajmniej według potocznej definicji tego słowa. – Oni patrzą na swoich rodziców, wypalonych i wyniszczonych przez toksyczne środowiska pracy, w które wchodzili w latach 90. – tłumaczył Iwo Zmyślony, metodolog procesów projektowych. Ma on doświadczenie w pracy z korporacjami i innymi zhierarchizowanymi organizacjami, w których "władzę mają ci najbardziej toksyczni i bezwzględni ludzie, i jest ona rozumiana jako kontrolowanie zasobów i wymuszanie na innych swojej woli".

Powolny koniec korpo-feudalizmu

Gość audycji "Trójka przed południem" zwrócił uwagę, że takie feudalne rozumienie roli lidera na świecie odchodzi już do lamusa. – Organizacje, które zmieniają świat i które inspirują klientów i pracowników, stawiają na zupełnie inny rodzaj przywództwa, tzw. servant leadership. Kryterium jakości organizacji jest to, czy ludzie nie boją się kłócić, spierać, krytykować swoich przełożonych. Takie organizacje mają szansę przetrwać i rozwijać się na tym konkurencyjnym rynku w świecie permanentnej zmiany.

Rozmówca Witolda Lazara zauważył też, że często o sukcesie firmy decyduje nie jej formalny przywódca, lecz jego doradcy. – Liderami są ci, którzy pierwsi pokazują, że można inaczej. Biorą na siebie ogromny ciężar, odpowiedzialność i ryzyko zmiany. Ale oni są "wariatami", dopóki ktoś do nich nie dołączy. Dopiero ci "drudzy" zaczynają prawdziwy ruch zmiany.

Przyszłość jako wielka niewiadoma

Iwo Zmyślony starał się też tłumaczyć, skąd u młodych ludzi taki brak zdecydowania w kwestii wyboru ścieżki kariery zawodowej. – Oni mają nieskończenie trudniejszą sytuację od pokolenia czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków. My żyliśmy w trudnych czasach, ale przyszłość była przewidywalna. Oni muszą wybierać, gdy przyszłość jest nieprzewidywalna nawet nie w horyzoncie dekady, ale roku.

Gość Trójki zgodził się, że w tak niepewnej sytuacji warto stawiać właśnie na kompetencje miękkie, które przydadzą się niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdzie rynek pracy.  


Posłuchaj

8:51
Iwo Zmyślony komentuje raport "JustStart2" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Barbara Holli (kierownik Inkubatora UW), dr Iwo Zmyślony, metodolog procesów projektowych
Data emisji: 02.08.2022
Godziny emisji: 11.33, 11.40

kc

 

Polecane