"Ojciec Mateusz" nadal ściąga turystów do Sandomierza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ojciec Mateusz" nadal ściąga turystów do Sandomierza
Ojciec Mateusz od 14 lat przemierza rowerem ulice SandomierzaFoto: PAP / PIOTR POLAK

Popularność serialu "Ojciec Mateusz" przekłada się na turystyczny boom w Sandomierzu – miasteczko odwiedza dziś nawet dwa razy więcej gości niż kilkanaście lat temu.

Pierwsze wzmianki o Sandomierzu pojawiły się już w XII wieku w zapiskach "Kronik" Galla Anonima. Niegdyś rezydencja książąt i królów przez wieki rozwijała się jako ważna osada na szlaku handlowym do Krakowa i na wschód Europy. Malownicze miasteczko położone na siedmiu wzgórzach nad Wisłą przeżywa renesans popularności za sprawą kręconego w nim od 14 lat serialu "Ojciec Mateusz" z Arturem Żmijewskim w roli tytułowej.

Dzięki serialowi miliony Polaków miały szansę podziwiać będący wizytówką Sandomierza Rynek Starego Miasta, przemierzany regularnie na rowerze przez księdza-detektywa. Na ekranie są też pokazane zabytkowe zaułki oraz piękna przyroda wpływająca na niepowtarzalny klimat tej miejscowości. – W tym serialu uchwycone jest całe piękno Sandomierza – mówiła w Trójce Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta.  

Sandomierz świeci przykładem

Ten tzw. city placement, zawarty w "Ojcu Mateuszu", przełożył się na niesamowity rozwój turystyki w Sandomierzu. Pomiędzy 2009 a 2018 rokiem podwoiła się liczba gości odwiedzających miejskie atrakcje, takie jak Turystyczna Trasa Podziemna czy Brama Opatowska. Docenia to burmistrz Marcin Marzec. – Dziękujemy producentom i aktorom serialu, z którymi mamy świetny kontakt do dzisiaj i którzy nagrywają kolejne odcinki w naszym mieście, za to, że dzięki serialowi Sandomierz pięknie rozwinął się turystycznie – stwierdził gość "Pory na Trójkę".  

W tym roku sandomierska turystyka odradza się po dwóch chudszych latach, spowodowanych pandemią. A efekt serialu jest tak spektakularny, że – jak zdradziła Katarzyna Knap-Sawicka – przedstawiciele innych samorządów regularnie dzwonią do Urzędu Miasta w Sandomierzu z pytaniami o szczegóły współpracy z filmową ekipą.


Posłuchaj

4:10
"Ojciec Mateusz" ściąga tabuny turystów do Sandomierza (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Grażyna Szlęzak (Radio Kielce)
Data emisji: 02.08.2022
Godziny emisji: 7.11

kc

Polecane