Grzegorz Napieralski: im mniejsze bezrobocie, tym lepiej dla polskiej gospodarki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska zanotowała w czerwcu drugą najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej, wyniosła ona 2,7 proc.  wynika z danych Eurostatu. Pierwsze były Czechy z bezrobociem na poziomie 2,4 proc. Między innymi do tych danych w audycji "Salon polityczny Trójki" odniósł się Grzegorz Napieralski. 

"Jest to dobra informacja"

– Mamy dobrą sytuację na rynku pracy. (...) Jednak należy pamiętać, że od czasu kryzysu i pandemii wiele osób wyjechało z Polski, więc rynek szczególnie zawodów mniej potrzebujących wykwalifikowanych pracowników był w dużym kryzysie. Teraz wypełnia się on nie tylko przez Polki i Polaków, ale również przez Ukraińców – powiedział gość Trójki. 

Dodał, że jest to "absolutnie dobra informacja". – Im mniejsze bezrobocie, tym lepiej dla polskiej gospodarki. Jednak martwi mnie to, że mimo iż miejsca pracy są, to szaleje inflacja, co bardzo mocno dotyka polskie społeczeństwo i szarpie budżety Polek i Polaków, a zwłaszcza tych osób średnio i mniej zamożnych – mówił. 

"To był prosty mechanizm" 

Z kolei w odniesieniu do rządowego projektu, który zakłada zamrożenie rat kredytów, powiedział, że: "owszem można składać wnioski o wakacje kredytowe i kto może, to to robi". – Jednak ja żałuję, że rząd nie przychylił się do propozycji Koalicji Obywatelskiej. Złożyliśmy taką propozycję, aby zamrozić raty kredytowe na poziomie z grudnia 2021 roku – przypomniał gość Bartłomieja Graczaka

Dodał, że "wakacje kredytowe jest to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, że są to tylko wakacje, co oznacza, iż kiedyś te pieniądze trzeba będzie spłacić".  To nie jest tak, że one przepadają  podkreślił Grzegorz Napieralski.

 A to, co proponowaliśmy, było bardzo stabilne i naprawdę przez ten czas banki by nie straciły. Był to prosty mechanizm, który mówił: w grudniu 2021 roku miałeś ratę 2 tys. zł, to teraz też masz taką  powiedział senator Koalicji Obywatelskiej. 

Czytaj więcej:


Posłuchaj

13:31
Grzegorz Napieralski: im mniejsze bezrobocie, tym lepiej dla polskiej gospodarki (Salon polityczny Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Grzegorz Napieralski (senator Koalicji Obywatelskiej)
Data emisji: 02.08.2022
Godzina emisji: 8.45

nj/kr

Polecane