Powstanie Warszawskie: nieodkryte epizody, cisi bohaterowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie Warszawskie: nieodkryte epizody, cisi bohaterowie
Powstanie Warszawskie Foto: Wikimedia Commons

Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to powód do wspomnień, refleksji, do przywoływania ciągle nieodkrytych wydarzeń. W "Klubie Trójki" przybliżyliśmy nieznane dotąd bliżej fakty z powstania oraz jego uczestników.

Jak wydarzenia z tragicznych dni trwania powstania wpłynęły na życie kolejnych pokoleń dzieci powstańców? Arkadiusz Gołębiewski przytoczył w audycji działalność matki Piotra Jeglińskiego, Ewy, która 2 sierpnia 1944 roku, jako żołnierz podziemnych struktur wojskowych, dostała rozkaz sprawdzenia "zajścia" na terenie kościoła przy ul. Rakowieckiej. Jej czyn był zapamiętany przez duchownych kościoła katolickiego, a syn Piotr został otoczony opieką finansową przez biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę. Jego działalność paryska była wspierana przez Watykan i z pewnością wyglądałaby inaczej, gdyby nie wydarzenie, które było dziełem jego matki Ewy.

Klasztor Jezuitów

– Przed wojną mieszkała tam jezuicka elita intelektualna. Data 2 sierpnia jest dla mnie bardzo istotna. Moja mama, która była od 1940 roku w Armii Krajowej, stanęła w pierwszym szeregu powstańców. Była w Baszcie Mokotowskiej przy dowództwie. Zauważono wtedy czarny dym ze strony klasztoru. Mama miała się tam przedostać i sprawdzić, co się dzieje – opowiadał w Trójce Piotr Jegliński, syn walczącej.

– Mama wraz z koleżanką przedostały się na miejsce. Przy ołtarzu leżało mnóstwo zabitych. Na górnych piętrach i w piwnicy byli już Niemcy, którzy przeszukiwali teren. Spod zwału ciał dał się jednak słyszeć głos. Mama za nogi wyciągnęła młodego jezuitę, który był jedynie lekko ranny i zemdlał. Potem ocalono jeszcze kilku braci – dodał gość "Klubu Trójki". 

Posłuchaj

50:32
Powstanie Warszawskie: nieodkryte epizody, cisi bohaterowie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nieznane historie powstańców

Gościem audycji była również Małgorzata Brama, autorka wielu filmów o Powstaniu Warszawskim, m.in. "Cudzoziemcy w Warszawie" i "Sportowcy w Warszawie". – Filmem zaczęłam zajmować się przez przypadek. Pracowałam jako przewodnik we Włoszech i w Hiszpanii. W 2004 roku przeczytałam w gazecie wiadomość, że otwiera się Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgłosiłam się tam jako wolontariusz i zostałam jednym pierwszych przewodników. Chciałam poświęć czas na upamiętnienie tego wydarzenia. Pochodzę z rodziny powstańczej. Mój tata, dziadek i wujek walczyli w Chrobrym II – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia.

– W Muzeum powstało archiwum historii mówionej. Przeprowadzone były wywiady z ostatnimi świadkami historii. Poproszono mnie na jedną z pierwszych rozmów. Tak zaczęła się moja przygoda z filmem. Później dano mi szansę i zrobiłam kilka filmów. Długo współpracowałam ze Związkiem Powstańców Warszawskich. Filmy robiłam pod ich patronatem, a tematy podsuwali mi sami powstańcy. Szukaliśmy czegoś nowego, zapomnianych, nieoczywistych postaci – podsumowała. 

Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia;

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Data emisji: 02.08.2022
Godzina emisji: 21.07

Polecane