Świątynia Wang: najstarszy i jeden z najoryginalniejszych kościołów drewnianych w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świątynia Wang: najstarszy i jeden z najoryginalniejszych kościołów drewnianych w Polsce
Świątynia Wang w KarpaczuFoto: Forum/Krzysztof Wojciewski

Jedną z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy jest świątynia Wang. Uznawana za najstarszy kościół drewniany w Polsce, powstała na przełomie XII i XIII wieku w... Norwegii. Jak i kiedy ten zabytek dostał się do Karpacza?

  • Świątynia Wang powstała jako jedna z ok. tysiąca norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt
  • Budynek odkupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV płacąc za nią 427 marek. Miał trafić do berlińskiego muzeum, ale w końcu przeniesiono go do Karpacza

Sprzedać stary, by zbudować nowy

Zbudowany w norweskiej miejscowości Vang jeziorem Vangsmjøsa, kościółek z czasem stał się za mały dla rosnącej populacji mieszkańców. Zdecydowali się więc go sprzedać, aby choć częściowo uzyskać pieniądze na nową świątynię. Budowlę, którą można było zdemontować, aby później, w nowym miejscu odbudować, zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV.

W 1841 rozłożona na części świątynia trafiła do Szczecina, stamtąd do Berlina, by ostatecznie rok później trafić na należący do Prus Śląsk, do Karpacza.

– Ten kościół sam w sobie jest bardzo ciekawy: zbudowano go bez użycia gwoździ. Elementy drewniane są łączone za pomocą kołków i zaciosów. Przez Norwegów jest uznawany za jeden z najlepiej zachowanych kościołów typu stavkirke – tłumaczy pastor Edwin Pech, proboszcz świątyni Wang od 1992 roku. – Kiedy zostałem tutaj skierowany, czułem, że spoczęła na mnie wielka odpowiedzialność. Prosiłem tylko Pana Boga, aby pomógł mi w podołaniu: prowadzeniu parafii, a jednocześnie zrobieniu wszystkiego, aby ten kościół pozostał tym, czym, jest, czyli wspaniałym zabytkiem – wspomina.

Początek nordyckiej trasy

Świątynia Wang jest też bazowym punktem wielu szlaków turystycznych Karkonoszy. Nie jest też jedynym nordyckim akcentem w regionie – Nasz szlak nordycki, który zaczyna się przy świątyni Wang prowadzi do Borowic, czyli z Norwegii do Finlandii – tłumaczy Michał Makowski prowadzący Fińską Wioskę w Karkonoszach. – A potem macie spacer na Szwedzkie Skały – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:54
Świątynia Wang: norweski kościół w Polsce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 14.44

pr

Polecane