Świątynia Wang: najstarszy i jeden z najoryginalniejszych kościołów drewnianych w Polsce
2022-08-01, 14:08 | aktualizacja 2022-08-02, 16:08
Jedną z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy jest świątynia Wang. Uznawana za najstarszy kościół drewniany w Polsce, powstała na przełomie XII i XIII wieku w... Norwegii. Jak i kiedy ten zabytek dostał się do Karpacza?
- Świątynia Wang powstała jako jedna z ok. tysiąca norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt
- Budynek odkupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV płacąc za nią 427 marek. Miał trafić do berlińskiego muzeum, ale w końcu przeniesiono go do Karpacza
Sprzedać stary, by zbudować nowy
Zbudowany w norweskiej miejscowości Vang jeziorem Vangsmjøsa, kościółek z czasem stał się za mały dla rosnącej populacji mieszkańców. Zdecydowali się więc go sprzedać, aby choć częściowo uzyskać pieniądze na nową świątynię. Budowlę, którą można było zdemontować, aby później, w nowym miejscu odbudować, zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV.
W 1841 rozłożona na części świątynia trafiła do Szczecina, stamtąd do Berlina, by ostatecznie rok później trafić na należący do Prus Śląsk, do Karpacza.
– Ten kościół sam w sobie jest bardzo ciekawy: zbudowano go bez użycia gwoździ. Elementy drewniane są łączone za pomocą kołków i zaciosów. Przez Norwegów jest uznawany za jeden z najlepiej zachowanych kościołów typu stavkirke – tłumaczy pastor Edwin Pech, proboszcz świątyni Wang od 1992 roku. – Kiedy zostałem tutaj skierowany, czułem, że spoczęła na mnie wielka odpowiedzialność. Prosiłem tylko Pana Boga, aby pomógł mi w podołaniu: prowadzeniu parafii, a jednocześnie zrobieniu wszystkiego, aby ten kościół pozostał tym, czym, jest, czyli wspaniałym zabytkiem – wspomina.
Początek nordyckiej trasy
Świątynia Wang jest też bazowym punktem wielu szlaków turystycznych Karkonoszy. Nie jest też jedynym nordyckim akcentem w regionie – Nasz szlak nordycki, który zaczyna się przy świątyni Wang prowadzi do Borowic, czyli z Norwegii do Finlandii – tłumaczy Michał Makowski prowadzący Fińską Wioskę w Karkonoszach. – A potem macie spacer na Szwedzkie Skały – wskazuje.
Przeczytaj także
- Optymizm, dynamika i ekspresja. Wystawa "Nowy początek. Modernizm w II RP"
- Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu
- Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 14.44
pr