Damian Ukeje: Ta rocznica Powstania Warszawskiego jest inna od poprzednich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Damian Ukeje: Ta rocznica Powstania Warszawskiego jest inna od poprzednich
Damian Ukeje na koncercie w TrójceFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

– To przerażające, że wojenne wiersze Baczyńskiego są tak bardzo aktualne – mówił w Trójce Damian Ukeje. Rok temu wokalista wystąpił w Trójce z repertuarem opartym na tekstach jednego z najważniejszych przedstawicieli "pokolenia Kolumbów".

Damian Ukeje przyznał, że wcale nie planował modyfikować wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na piosenki, choć sama postać poety jest mu bardzo bliska. – Mam słabość do przedstawicieli "pokolenia Kolumbów". Czytając wiersz "Bez imienia", po prostu zacząłem słyszeć muzykę – opowiadał artysta w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Nic na siłę

Po tym zdarzeniu Ukeje postanowił pójść za ciosem i spróbować zinterpretować muzycznie również inne utwory Baczyńskiego. – Powiedziałem sobie, że nic nie będę robił na siłę. Jeżeli te wiersze będą do mnie przemawiać nie tylko w warstwie lirycznej, skłaniającej do przemyśleń, ale także w warstwie muzycznej, to będę słuchał serca.

W ten sposób w repertuarze wokalisty pojawiły się kolejne piosenki z tekstami legendarnego poety, m.in. "Dłoń" i "O mój ty smutku cichy". Było dość materiału, żeby zapełnić album długogrający, który jednak nigdy się nie ukazał. Damian Ukeje zagrał natomiast kilka koncertów z tym repertuarem – jeden z nich odbył się 1 sierpnia 2021 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Baczyński znów aktualny

Urodzony w Szczecinie wokalista zdradził również, jaki jest jego osobisty stosunek do świętowania kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego. – Ta rocznica ma inne znaczenie, niż miała chociażby w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, wydaje mi się, że Baczyński jest cholernie aktualny. Jest to na swój sposób przerażające – mówił gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

7:36
Damian Ukeje o K.K. Baczyńskim i Powstaniu Warszawskim (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


"BEZ IMIENIA" do tekstu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Damiana Ukeje 


Ubiegłoroczny koncert w Trójce, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego: Damian Ukeje śpiewa Baczyńskiego, znajdziesz TUTAJ


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Damian Ukeje (wokalista)
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 12.30 

kc

Polecane