Zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego przed stołeczną Kordegardą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego przed stołeczną Kordegardą
Warszawa, 28.07.2022. Inauguracja wystawy plenerowej "Baczyński bez filtra" przed Kordegardą, Galerią NCK w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury, otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". Jest ona pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K.K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku 100. rocznicę urodzin wybitnego poety. Do konkursu zgłosiło się ponad 800 osób.

  • Na konkurs "Baczyński bez filtra" zostało przysłanych ok. 1100 prac z całej Polski;
  • 1 sierpnia w stolicy odbywa się wiele wydarzeń i imprez upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego.

Młodzież fotografuje poezję

– Krzysztof Kamil Baczyński, jak wiemy, był nie tylko wybitnym poetą, mistrzem słowa, ale także członkiem ruchu oporu i powstańcem. Zginął czwartego dnia powstania, a więc we czwartek minie też 78. rocznica jego śmierci. Postanowiliśmy przypomnieć go w tym szczególnym miejscu, przed Kordegardą, na Trakcie Królewskim, gdzie często spacerują mieszkańcy Warszawy i turyści. – mówi Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury. – To wystawa plenerowa, w ramach której są 34 bardzo interesujące fotografie, które są inspirowane wierszami Baczyńskiego. Te wiersze są obok, więc można skonfrontować, jak one poruszyły młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak je zilustrowali – opisuje.

– Eksperci i ludzie, którzy je oglądają, są pod wrażeniem dojrzałości tych prac: najlepszych spośród 1100 fotografii, które wpłynęły na ten konkurs – dodaje.

Przeczytaj także 


Happening Polska Walcząca i inne wydarzenia

– 1 sierpnia, od godziny 16, zapraszam na Plac Zamkowy, gdzie już po raz ósmy odbędzie się happening, w którym, mamy nadzieję, będą uczestniczyć wszyscy, którzy w tym momencie znajdą się na Placu Zamkowym. Turyści, przechodnie oraz wolontariusze ustawią się tak, aby utworzyć znak słynnej kotwicy, znak Polski Walczącej. I o godz. 17 tak właśnie uczcimy godzinę "W" – zachęca rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Z kolei o godz. 16.30 w Bibliotece Narodowej odbędzie się spotkanie "Dzieci '44": spotkanie z ludźmi, którzy w 1944 roku, w czasie powstania, byli dziećmi. Kanwą i tłem tego spotkania jest książka "Dzieci '44" Jerzego Mireckiego. Autor i inni mali powstańcy będą się dzielić wspomnieniami, opowiedzą o tamtym czasie ze swojej perspektywy – wskazuje.

– Oprócz tego będzie część artystyczna: pieśni powstańcze, poezja czytana przez Marcina Kwaśnego oraz części spektaklu "Dzieci '44" w wykonaniu Alternatywnego Teatru "Luz" z Siedlec – wylicza.

Posłuchaj

9:25
"Baczyński bez filtra": wystawa przed warszawską Kordegardą (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Bancerowska (rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 13.32, 13.39

pr

Polecane