Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"
Wystawa "Nowy początek. Modernizm w II RP" w Muzeum Narodowym w KrakowieFoto: Forum/Grzegorz Kozakiewicz

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa "Nowy początek. Modernizm w II RP" w cyklu "4 × nowoczesność"

Ekspozycja "Nowy początek. Modernizm w II RP", którą od 29 lipca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie, to druga wystawa z serii "4 × nowoczesność"; w tym cyklu krakowscy muzealnicy przyglądają się interpretacji nowoczesności w sztuce i kulturze polskiej XX i XXI wieku. Jak zaznaczyła w audycji "Trójka przed południem" Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie, jest to najważniejszy projekt muzealno-wystawienniczy Muzeum ostatnich lat.

– Cykl "4 × nowoczesność" opowiada o różnych etapach i o różnych formach nowoczesności w naszym kraju. Pierwsza wystawa była poświęcona okresowi Młodej Polski i przełomowi XIX i XX wieku, a druga zatytułowana "Nowy początek. Modernizm w II RP", jak mi się wydaje, jest najciekawsza z tych wszystkich, które zaprezentujemy. To dlatego, że opowiada o bardzo ekscytującym okresie w historii Polski. Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – opisywała rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Modernizm należał to kobiet

Na wystawie znalazło się ok. 500 obiektów – dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów, makiet. Ma ona prezentować różnorodność i oryginalny charakter modernizmu w naszym kraju w okresie międzywojennym. Wśród sztandarowych dla tego czasu artystów, których prace zobaczyć można w muzeum, są m.in. Witkacy, Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Barbara Brukalska oraz Zofia Stryjeńska. O tej ostatniej Katarzyna Bik powiedziała, że "jej kariera nie ma podobieństwa w żadnym kraju europejskim".

– Mamy bardzo różne formy sztuki od bardzo różnych artystów, od skrajnie awangardowych, po takich, którzy jeszcze byli zakorzenieni w tradycji i nawiązują do sztuki ludowej. Modernizm był epoką, która bardzo dotyczyła nie tylko środowiska człowieka. To wszystko z jednej strony przekładało się na próby poszukiwania plastycznego kształtu, a z drugiej strony było częścią życia codziennego – powiedziała Katarzyna Bik, dodając, że modernizm należał do kobiet. – Było ich bardzo dużo w projektowaniu, w fotografii, w architekturze. Takimi kobietami były Katarzyna Kobro czy krakowska artystka Maria Jarema. Te kobiety dawały wyraz swojej fascynacji rzeczywistością, ale też zajmowały bardzo wysoką pozycję – dodała.

Najczęściej czytane

Na ekspozycji znalazły się też obrazy Mychajło Bojczuka i Luny Drexler oraz rzeźba Janiny Reichert-Toth, czyli dzieła sztuki sprowadzone ze Lwowa, dzięki współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i Muzeum Narodowym we Lwowie.


Posłuchaj

5:26
Wystawa "Nowy początek. Modernizm w II RP" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Katarzyna Bik gościem Trójki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Nowy początek. Modernizm w II RP/Muzeum Narodowe w Krakowie

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Bik (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 12.47

IAR/kr

Polecane