Udanego dnia! Radzimy, jak polubić poniedziałki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Udanego dnia! Radzimy, jak polubić poniedziałki
Obawa przed poniedziałkiem bierze się z niechęci do powrotu do rutyny, obowiązków, punktualności i sumiennościFoto: shutterstock.com

Początki tygodnia dla każdego z nas bywają ciężkie. Niechęć do poniedziałku jest w naszym narodzie tak silna, że swojego czasu Tadeusz Chmielewski nakręcił film poświęcony maksymie, że tego dnia nie lubimy. Co zrobić, by pierwszy dzień tygodnia był, mimo wszystko, udany?

Dlaczego nie lubimy poniedziałków?

Niby to piątek trzynastego jest najbardziej nieszczęśliwy, jednak dniem, którego zdajemy się nie lubić najbardziej, jest poniedziałek. W 1971 roku Tadeusz Chmielewski wyreżyserował nawet film pod tytułem "Nie lubię poniedziałku", pokazujący wybrane zdarzenia z tego, powszechnie uważanego za pechowy, dnia, a osiem lat później irlandzka grupa The Boomtown Rats z Bobem Geldolfem na czele wydała utwór "I Don't Like Mondays".

– Nie znoszę poniedziałków. To dzień od razu po weekendzie. Przyzwyczajamy się do tego, że jesteśmy wyspani, a w poniedziałek znowu trzeba wstać do pracy czy do szkoły, więc poniedziałek nas przerasta – usłyszał Trójkowy reporter Michał Kowarski podczas ulicznej sondy.

Poniedziałek jako nowe wyzwanie

Takie są też opinie specjalistów. Obawa przed poniedziałkiem bierze się z niechęci do powrotu do rutyny, obowiązków, punktualności i sumienności, ale przy odpowiednim nastawieniu nasz odbiór tego dnia może być nieco bardziej pozytywny.

– To może zabrzmi nieco banalnie, ale nie ma nic lepszego, jak znalezienie motywacji, uśmiechnięcie się, powiedzenie sobie: "To jest mój dzień. Uda mi się, wszystko, co mam w planach" – poradziła Ewelina Jungowska, psycholog. – Następną rzeczą, którą serdecznie polecam, jest zaczęcie dnia z uśmiechem. W życiu nie robimy wszystkiego, na co mamy ochotę, dlatego radzę wam, żeby wziąć takie sytuacje za nowe wyzwanie. Sami zobaczycie – wszystko się uda – zwróciła się do słuchaczy.

Najczęściej czytane

Poniedziałek może być też przyjemniejszy, jeżeli wprowadzimy do niego jakiś stały przyjemny element, np. spotkanie z bliską osobą, długi spacer albo wieczór z odprężającą komedią. Dobry wpływ może mieć też uświadomienie sobie tego, że tzw. blue monday, a więc najbardziej depresyjny dzień w roku, czeka nas dopiero za sześć miesięcy.

Posłuchaj

2:57
Poniedziałki można polubić! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

1:48
Dlaczego nie lubimy poniedziałków? Mieszkańcy Warszawy odpowiadają (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie lubię poniedziałku: Powitanie na lotnisku/Klipy Filmowe

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiałów reporterskich: Michał Kowarski
Data emisji: 01.08.2022
Godziny emisji: 6.48, 7.14

kr

Polecane