Prof. Ryszard Legutko: od początku wiadomo, że losy wojny na Ukrainie rozstrzygną się na polu bitwy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wiadomo było od początku, że jeśli wojna na Ukrainie zostanie rozstrzygnięta, stanie się to na polu bitwy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko. Wsparcie UE dla Ukrainy ocenił jako umiarkowane. Dodał, że politycy zachodni są skłonni do tego, by uczynić Ukrainę przedmiotem przetargu w imię relacji z Rosją, bo Europa Zachodnia traktuje relacje z Moskwą jako stałą, z Kijowem - jako zmienną.

Prof. Ryszard Legutko powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że wsparcie Unii Europejskiej dla walczącej Ukrainy ocenia jako umiarkowane. Zaznaczył, że Polska wielokrotnie wcześniej ostrzegała przed uzależnianiem Europy Zachodniej od dostaw energii rosyjskiej, ale nikt nie chciał rozmawiać na ten temat. Natomiast, jak mówił, po inwazji Rosji zaczął się "wybuch egzaltacji". Tłumaczył, że te same osoby, które nie chciały rozmawiać o Nord Stream 2, potępiały ze łzami w oczach Putina.

Wiadomo było od początku, że losy wojny na Ukrainie rozstrzygną się na polu bitwy – mówił także w Programie 3 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, zaznaczając, że w przypadku sankcji pojawiają się opory, "bo to broń obosieczna". Jak zaznaczył, ważna jest broń, pomoc w tym zakresie. Zauważył przy tym, że wsparcie dla Ukrainy zaczęło się spowalniać.

Europa Zachodnia traktuje relacje z Rosją jako stałą, z Ukrainą jako zmienną

Jak zaznaczył, politycy Europy Zachodniej traktują Rosję jako stałą, a Ukrainę – jako zmienną. – Stąd łatwo jest (tam) czynić Ukrainę przedmiotem przetargu, by uspokoić Rosję. To naturalny tam sposób myślenia. Jeśli ktoś myśli inaczej i mówi, że trzeba powstrzymać Rosję, bo to podstawowe zagrożenie, znajduje się raczej w mniejszości i raczej ma mniejsze poparcie społeczne niż ci, którzy mówią, że "Rosja nie zniknie", "to jest wielki, potężny kraj, z którym musimy się dogadać, "co się takiego stanie, jeśli Ukraina zaakceptuje stan rzeczy (…)" – wyjaśniał prof. Legutko.

Polityk mówił także, że Komisja Europejska obecnej kadencji, podobnie jak poprzednia, jest silnie upolityczniona. – Jest nastawiona wrogo do rządów konserwatywnych – ocenił. Dodał także, że jest sceptyczny, co do intencji Komisji Europejskiej. Ocenił też, że jej celem jest utrudnianie życia polskiemu rządowi.

Zdementował doniesienia, jakoby grupa europosłów PiS "oczekiwała dymisji minister klimatu". – Nie, nikt dymisji nie oczekuje – podkreślił.

Posłuchaj

13:47
Prof. Ryszard Legutko o Powstaniu Warszawskim, wojnie na Ukrainie i sporach Polski z Komisją Europejską (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Ryszard Legutko (eurodeputowany PiS)
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 8.45

IAR/in/kr

Polecane