Telefon komórkowy w samochodzie: jedno z największych wyzwań i zagrożeń XXI wieku
2022-07-31, 15:07 | aktualizacja 2022-08-01, 06:08
Telefon komórkowy, smartfon, to przedmiot powszechnego użytku: ma go prawie każdy. A niektórzy mają ich dwa, albo trzy. I stale używają, także prowadząc samochód, co jest niezgodne z prawem. Jak temu zapobiec?
- Za jednostkowe naruszenie przepisów, polegające na rozmowie przez telefon, można otrzymać mandat i pięć punktów karnych
- Średnio napisanie jednego SMS-a zajmuje ok. 5 sekund. Jeśli robimy to kierując, tyle czasu samochód porusza się bez kontroli!
Tolerowanie łamania przepisów
– Rozmowa przez telefon przez kierowcę, jest to jedno z naruszeń zazwyczaj tolerowane przez pasażerów. Oni wiedzą, że kierowca nie może w czasie jazdy rozmawiać trzymając aparat w ręku, jednak zamiast zwrócić mu uwagę, bardzo często sami się dołączają do tej rozmowy i się w nią angażują emocjonalnie. "Pozdrów ciocię i babcię!", "Będziemy za kwadrans, nastaw obiad!" – krzyczą – mówi Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego. – Tolerują poważne naruszenie przepisów i sami włączają się do rozmowy – wskazuje.
SMS-y są jeszcze gorsze!
– Rozmowa przez trzymany w ręku telefon jest naganna, jest wykroczeniem. Jednak jeszcze gorsze jest odczytywanie, bądź pisanie SMS-ów, albo przeglądanie popularnych portali społecznościowych – mówi Trójkowy ekspert. – Pisanie SMS-a w smartfonie angażuje wzrok i uwagę piszącego przeciętnie na 4,6 sekundy. Jeżeli robimy to jadąc samochodem z dozwoloną prędkością w obszarze zabudowanym, czyli 50 km/h, oznacza to, że przejeżdżamy dystans 70 metrów bez jakiejkolwiek kontroli! – mówi.
Przeczytaj także
- Kamerka samochodowa – warto czy nie warto?
- Instruktor jazdy nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? Obalamy mit
- Ubezpieczenie OC za 15 tys. zł?! To możliwe: wchodzą w życie nowe przepisy
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Marek Konkolewski (ekspert do spraw ruchu drogowego)
Data emisji: 31.07.2022
Godzina emisji: 15.17
pr