Rodzinne spotkanie z historią. Historia Warszawy i Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzinne spotkanie z historią. Historia Warszawy i Polski
Pomnik Powstańców WarszawyFoto: Shutterstock

Plany i widoki dawnej Warszawy, pamiątki historyczne i rozmowy z ekspertami - rodzinne spotkanie z historią "Przed godziną W" to inicjatywa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uczestnicy wydarzenia mają okazję nie tylko rozmawiać o historii, ale też m.in. wziąć udział w "Grze powstańczej" oraz zapoznać się ze zgromadzonymi pamiątkami. 

– Rakowiecka 37 to miejsce specyficzne. Do niedawna znajdowało się tu więzienie, a teraz mieści się tu muzeum. W murach tego budynku ginęli niegdyś bohaterowie polskiej niepodległości. Mamy głębokie przekonanie, że naszą misją jest kultywowanie tej działalności, nie tylko związanej z martyrologią narodu polskiego, ale też z popularyzowaniem historii  mówił w audycji "Leniwe przedpołudnie" Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Rodzinne spotkanie z historią

– Dzisiejsze spotkanie ma na celu zaproszenie warszawiaków oraz turystów na Rakowiecką. Chcemy zobaczyć się z nimi w tym miejscu po to, by zaproponować im spotkanie z historią. Po raz pierwszy od 20 lat mamy dziś możliwość zobaczenia wszystkich oddziałów IPN w jednym miejscu. Podczas spotkania można porozmawiać ze specjalistami, ekspertami i historykami, którzy przyjechali z całej Polski. Na miejscu obecne są także grupy rekonstrukcyjne i wojsko – wyliczał gość Anny Popek w Programie 3 Polskiego Radia.

Poznać historię

– Wszystkie z tych działań mają na celu zachęcić do poznawania historii. Przygotowaliśmy ofertę dla wszystkich: zarówno dla tych, którzy się nią interesują i trochę wiedzą, jak i dla osób, które nie interesują się tą nauką na co dzień, każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy stanowiska i atrakcje dla dzieci oraz dla osób nieco starszych i bardziej dojrzałych – zachęcał. 

– Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej przyjechali do Warszawy z kilkunastu miast w Polsce. Każdy oddział przygotował coś, co wiąże się ze specyfiką jego regionu – dodał. 


Posłuchaj

48:13
Rodzinne spotkanie z historią. Historia Warszawy i Polski (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Spotkanie pełne atrakcji

Uczestnicy wydarzenia mogą przenieść się do czasów II wojny światowej i PRL oraz wziąć udział w grach, warsztatach i konkursach. Przygotowano m.in. planszówki, gry wieloformatowe, łamigłówki, koło fortuny, puzzle, kolorowanki, poznawanie symboli naszej historii, warsztaty tworzenia ryngrafów oraz warsztaty tworzenia strojów historycznych. Chętni mogą także wziąć udział w quizach i warsztatach, które pozwolą poznać wkład polskich naukowców w rozwój cywilizacji. 

W czasie rodzinnego spotkania z historią można także obejrzeć wystawy historyczne oraz spróbować swoich sił w punkcie rekonstrukcyjnym "Powstanie Warszawskie '44".

Przed godziną W. Rodzinne spotkanie z historią / IPN Kraków

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 31.07.2022
Godzina emisji: 11.09

mat. pras./zch

Polecane