Zakupy uzbrojenia dla wojska. Kownacki: Koreańczycy są solidnym partnerem i chcą dzielić się technologią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dobrze, że wymieniamy sprzęt postsowiecki na nowoczesny, Koreańczycy są solidnym partnerem i chcą dzielić się technologią – mówił w "Śniadaniu w Trójce" Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) oraz Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na uzbrojenie z Korei Południowej. Chodzi o myśliwce FA-50, czołgi K2 i armatohaubice K9.  To umowa strategiczna, długookresowa, która da korzyści dla polskiego przemysłu zbrojeniowego  mówił. Podkreślił, że najnowsze zakupy to "realne wzmocnienie Wojska Polskiego". 

"Zachowujemy się bardziej racjonalnie niż Niemcy"

Bartosz Kownacki przyznał, że te zakupy są "konieczne i dobre". – Zachowujemy się bardziej racjonalnie niż Niemcy. Dobrze, że wymieniamy sprzęt postsowiecki na nowoczesny, Koreańczycy są solidnym partnerem i chcą dzielić się technologią – mówił.

Z kolei Paweł Kowal zauważył, że "są to decyzje strategiczne, które powinny być podejmowane w konsensusie politycznym z całą opozycją tak, żeby lepiej służyły obronności".

Piotr Ćwik mówił w Polskim Radiu, że zakupy uzbrojenia są "jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa Polsce". – Koreański sprzęt jest kompatybilny ze sprzętem NATO i produkcja będzie odbywać się po części w polskich fabrykach, co przełoży się na miejsca pracy – powiedział.

Krzysztof Gawkowski przyznał, że podczas zakupu sprzętu najważniejsze jest to, aby z tych zakupów korzystała polska gospodarka. – Ufam głosom, że koreański sprzęt jest dobry. Rozwój armii powinien być przyspieszany – dodał.

Posłuchaj

50:42
Gośćmi Beaty Michniewicz byli : Bartosz Kownacki, Piotr Ćwik, Krzysztof Gawkowski oraz Paweł Kowal (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość)  
Data emisji: 30.07.2022
Godzina emisji: 9.05

Polecane