Bieszczady artystyczne – odradzająca się sztuka bibułkarstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieszczady artystyczne – odradzająca się sztuka bibułkarstwa
Te piękne kwiaty zostały wykonane z bibułyFoto: Forum/Andrzej Sidor

Ozdobne żyrandole, dekoracje świąteczne, a nawet suknie ślubne – to wszystko można zrobić z bibuły. Charakterystyczna dla Bieszczad i nieco już zapomniana sztuka bibułkarstwa ostatnio przeżywa swój renesans.

W dzisiejszych czasach bibułkarzy jest tak niewielu, że ta odmiana rękodzieła bywa wręcz czasem określana mianem "wymarłej". Nie jest to jednak do końca prawda, o czym przekonuje Andrzej Kusz z bieszczadzkiej wsi Bóbrka. – Od dzieciństwa pamiętam prace bibułkowe, głównie babć i ciotek, które dosyć często pracowały z bibułą, zwłaszcza w długie zimowe i jesienne wieczory. Potem bibułkarstwo w Bieszczadach umarło, prawdopodobnie chińszczyzna je wyparła. Natomiast uważam, że w tej chwili ono przeżywa swój renesans – mówił gość audycji "Zapraszamy na weekend".

Suknia ślubna z bibuły

Pan Andrzej uczył się podstaw sztuki bibułkarstwa od swojej babci Ani, ale stara się twórczo je rozwijać. – Liczy się przede wszystkim wyobraźnia. Gdy zabieram się za robienie jakiejś ogromnej pracy, to nie jest tak, że już na początku wiem, jak to wszystko będzie wyglądało i co z czym połączyć. Mam do dyspozycji elementy w przeróżnych kolorach i przeróżnej wielkości. Dopiero taka liczba elementów umożliwia mi swego rodzaju kompozycję.

Jednym ze sztandarowych dzieł Andrzeja Kusza jest wykonana z bibuły suknia ślubna, którą tworzył – z pomocą kilku innych osób – przez trzy miesiące. Została ona zaprezentowana na lokalnej imprezie, mającej promować bibułkarstwo. – Spełniła swoje zadanie, ludzie po prostu przyszli zobaczyć, co to takiego jest. Koleżanka dźwigała na sobie tę suknię przez pół dnia, więc troszkę się namęczyła, bo to nie jest zbyt lekka konstrukcja – opowiadał rozmówca Pawła Turskiego.


Posłuchaj

3:54
Renesans sztuki bibułkarstwa (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziś o godz. 11 w Bieszczadach wystartował Trójkowy Rajd Rowerowy. W jego trakcie dziennikarz stacji Dariusz Urbanowicz do końca wakacji przejedzie na rowerze 1250 kilometrów, nadając liczne relacje z trasy. Finisz Rajdu odbędzie się 26 sierpnia w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 29.07.2022
Godziny emisji: 11.12

kc
Polecane