Barszcz ukraiński na liście UNESCO. Jak przyrządzić go zgodnie z tradycją?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barszcz ukraiński na liście UNESCO. Jak przyrządzić go zgodnie z tradycją?
Barszcz ukraińskiFoto: Spiridonova Iryna/shutterstock.com

Barszcz ukraiński stał się kolejną potrawą wpisaną na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Ta zupa często gości także w polskich domach, choć, jak się okazuje, przyrządzamy ją nieco inaczej, niż robi się to na Ukrainie. Nasz reporter Michał Fedusio odwiedził jedną z warszawskich restauracji specjalizujących się w ukraińskiej kuchni, by sprawdzić, jak przyrządza się tradycyjny barszcz ukraiński.

Barszcz ukraiński pod ochroną

Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podjął decyzję o wpisaniu "Kultury gotowania ukraińskiego barszczu" na "Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony". Jakie składniki powinien zawierać tradycyjny barszcz ukraiński? Jak go przyrządzić? Odpowiedzi na te pytania Trójkowy reporter Michał Fedusio znalazł w znajdującej się w Warszawie restauracji, oferującej ukraińską kuchnię. 


Najczęściej czytane

Przepis na tradycyjny barszcz ukraiński

Rodzinny przepis na tradycyjny barszcz ukraiński zdradziła nam pracująca w stołecznym lokalu Lena Kaliniczenko. Zaczęła od przygotowania bulionu z mięsem wołowym. 

– Nie gotuję mięsa od razu, wolno podsmażam je na patelni, a potem wrzucam do garnka. Dolewam wody, więcej niż do połowy naczynia. Czekamy, aż woda się zagotuje. Zdejmuję pokrywkę i solimy, na razie jedną łyżką. Dodajemy 3-4 liście laurowe, znów przykrywamy garnek i gotujemy przez półtorej lub dwie godziny – opisuje. 

Bez zasmażki ani rusz

Następnym etapem przygotowania tradycyjnego ukraińskiego barszczu jest zasmażka. Na rozgrzanej patelni ląduje boczek. Jak już się zesmaży, dodajemy drobno krojoną cebulę, paprykę i na końcu marchewkę – mówi Lena Kaliniczenko, podkreślając, że w swoim przepisie pomija fasolkę, której w barszczu najczęściej spodziewają się Polacy.

– Po trzech minutach dodajemy buraki. Żeby nie straciły swojego pięknego koloru, dodaję trochę soku z cytryny. Zostawiam do smażenia na dziesięć minut, po czym dodaję czarny pieprz, pół puszki pasty pomidorowej i na końcu krojone pomidory bez skóry. Trzymam na ogniu jeszcze najwyżej pięć minut i odstawiam.

Na koniec – kleks śmietany

Po wykonaniu zasmażki pora wrócić do bulionu. – Mięso wyciągamy z garnka i mamy piękny, przezroczysty rosół. Dodajemy ziemniaki. Gdy te się zagotują, dodajemy kapustę, pięć ząbków czosnku i ewentualnie majeranek. Gotujemy mniej więcej piętnaście minut i dodajemy zasmażkę. Gotujemy na słabym ogniu. Po wyłączeniu gazu dodajemy koperek i pietruszkę – instruuje ekspertka. Jak już barszcz jest gotowy, warto go odstawić na pół godziny. Podajemy go z kleksem kwaśnej śmietany.

Posłuchaj

3:49
Barszcz ukraiński na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Zdradzamy tradycyjny przepis (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 29.07.2022
Godziny emisji: 6.48

kr

Polecane